Jedinečné vo svojom umeleckom zameraní, rešpektujúce autorskú tvorbu a umelcov. Také je už od svojho vzniku Divadlo Štúdio tanca. Za 22 rokov pôsobenia na slovenskej divadelnej scéne uviedlo viac ako 1400 predstavení a reprezentovalo Slovensko na prestížnych medzinárodných festivaloch po celom svete.

Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca je jediným profesionálnym divadlom na Slovensku, ktoré sa zameriava na súčasný tanec a je reprezentatívnou inštitúciou tohto druhu umenia. Rozmanitosť tanečných jazykov, ktorá je v tanci stále prítomná, prináša nové inšpirácie a vízie. A s novými víziami prichádza aj nasledujúca divadelná sezóna. Aj o tom, čo všetko jeseň prinesie, sme sa pozhovárali s PR manažérkou Divadla Štúdio tanca Veronikou Chrienovou.

Tanec je rytmický pohyb tela, uvoľnenie energie, vyjadrenie myšlienok a emócií. Tanec je výnimočný a v spojení s divadlom ponúka nejedno elektrizujúce predstavenie. Koľko takýchto nových premiérových predstavení divadlo chystá v jesennej sezóne?

Už v októbri v Divadle Štúdio tanca pripravujeme premiéru maďarského choreografa Lászlá Fülöpa. V inscenácii At the Horizon of no Return bude spracovávať témy momentálnej celospoločenskej situácie, ktorá sa javí ako bezvýchodisková. Tanec sa totižto často považuje skôr za formu zábavy, no my prostredníctvom tanca reflektujeme realitu, v ktorej žijeme.

Okrem veľkej premiéry pripravujeme aj ďalšie projekty, špeciálne vytvorené programy pre jedno uvedenie. Medzi nimi napríklad Tančiareň. Budú to pravidelné tematické tanečné večery v Divadle Štúdio tanca určené pre širokú verejnosť, ktorá si jednoducho len chce dať pauzu a skúsiť sa hýbať inak. Týmto formátom poukazujeme na relaxačnú funkciu tanca.  Postupne tiež budeme prezentovať osobnosti našich profesionálnych tanečníkov. V novej sezóne sa tak môžete tešiť na večery podľa jednotlivých členov súboru. Vďaka ich kultúrnej rozmanitosti to budú určite jedinečné komunitne ladené večery.

Pokračovať budeme aj v obľúbenom formáte One on one, ktorý spája jedného hosťujúceho umelca s jedným členom nášho umeleckého súboru.

Nová sezóna začína 8. septembra tanečným minifestivalom. Kto sa v rámci festivalu medzi účinkujúcimi predstaví?

Jednou z našich priorít, ktoré so sebou priniesla nová riaditeľka divadla Lucia Kašiarová, je spájať tanečnú komunitu v Banskej Bystrici. Táto komunita nie je malá a existuje v nej mnoho umelcov, ktorí sa o prepojenie komunity tiež zaujímajú. Aj vďaka tomuto záujmu sa nám podarilo dať dohromady 18 umeleckých zoskupení alebo jednotlivcov pracujúcich so súčasným tancom, ktorí sa v rámci otvorenia sezóny predstavia. Tešiť sa môžeme na 4 hodiny nabité krátkymi umeleckými intervenciami nezávislých združení ako SKOK!, tanC či Collectivo Priekopník Veverička. Predstavia sa aj individuálni umelci. Andrej Štepita, riaditeľ festivalu Tanečno, bývalá členka súboru Kristína Kollárová a rovnako aj všetci členovia súboru Divadla Štúdio tanca so svojimi sólo vystúpeniami. Pozvanie zúčastniť sa na podujatí prijali súbory Divadla z Pasáže a Balet Štátnej opery v Banskej Bystrici. Súčasťou podujatia budú aj zástupcovia akademickej pôdy. Predstaví sa Konzervatórium J. L. Bellu a Akadémia umení v Banskej Bystrici.

Podujatie sme nazvali ¡Hola!, čo nadväzuje na rozlúčkovú Adios party z konca predošlej sezóny. Prepojenie v názvosloví možno hľadať aj v tom, že nový umelecký vedúci v Divadle Štúdio tanca Zebastián Méndez Marín pochádza z Kostariky. (Smiech.)

Súčasný tanec má viacero elementov. Spája v sebe herecký aj hlasový prejav. Aká je definícia súčasného tanca?

Súčasný tanec nemá konkrétnu definíciu, tá totiž nebola ustanovená. Súčasný tanec reaguje priamo na aktuálne dianie v spoločnosti, vo svete a vychádza z umeleckého a životného postoja jednotlivých umelcov, autorov. Je to individuálna forma prejavu, ktorá používa pohybové elementy potrebné k vyjadreniu jednotlivých tém.

Je súčasný tanec zaujímavý aj pre najmenšie deti? Ako kurzy prebiehajú?

Pre najmenšie deti sú naše kurzy určite zaujímavé, veď pohyb a tanec sú jednými z prvých prejavov dieťaťa ešte pred rozprávaním. Na kurzoch sa zoznámia s tancom prostredníctvom hier, podporuje sa ich individuálny prejav. Staršie deti postupne pracujú s princípmi súčasného tanca ako práca s podlahou (floor work), tanečné variácie a improvizácie.

Zápisy do všetkých kurzov aj s ukážkami budeme v divadle robiť 12. septembra o 17.30 h.

V ponuke vašich kurzov nájdeme aj kreatívny tanec. V čom sa od súčasného líši?  

Kurzy súčasný tanec a kreatívny tanec sú určené pre dospelých. Súčasný tanec je zameraný na prácu s podlahou (floor work) a improvizačné techniky. Kreatívny tanec vychádza zo základného princípu vytvárania pohybu vychádzajúc z určitého individuálneho nápadu, a to za pomoci improvizácie, času, priestoru, či energie.

Na čele Divadla Štúdio tanca je už nejaký čas nová riaditeľka. Lucia Kašiarová sa v Čechách stala tanečnicou roka, ale aj manažérkou roka. Výborná kombinácia a veľa nových nápadov. Akých?

Áno, Lucia Kašiarová priniesla do divadla mnoho nových nápadov a veľa nových projektov. Medzi nimi napríklad nové otvorené výzvy ako Artgang alebo Destination: creation.

V rámci výzvy Artgang prinášame produkcie kreatívnych umeleckých zoskupení do priestorov Divadla Štúdio tanca. Spájame príjemné s užitočným. Naučíme sa niečo nové, rozširujeme spoluprácu s inými kultúrnymi organizáciami a divákom predstavujeme program, ktorý považujeme za dôležité vidieť.

Vďaka výzve Destination: creation Divadlo Štúdio tanca, prvýkrát vo svojej histórii, otvára svoje priestory pre umeleckú tvorbu slovenských aj zahraničných súborov formou jedno až dvojtýždňových umeleckých rezidencií. V lete sme tu mali tri rezidencie. Jedna bola slovenská a dve zahraničné. Všetky umelecké zoskupenia mali možnosť pracovať na príprave, tvorivom výskume svojich projektov či inscenácií. Využili k tomu profesionálne zázemie divadla a verejnosti následne odprezentovali ukážku svojej práce, tzv. work in progress.

Má Divadlo Štúdio tanca pripravené aj iné nové projekty?

Áno, má. Ďalším novým projektom je formát QUAKE, ktorý prenáša Divadlo Štúdio tanca do nových nedivadelných priestorov. Ukazujeme, že tanec presahuje hranice svojej disciplíny, domácej scény. V rámci tohto formátu sme absolvovali niekoľkohodinový projekt v priestore Výklad v Banskej Bystrici a zúčastnili sme sa na festivaloch KIOSK v Žiline a Nocturno v Kremnici.

Divadlo sa neustále rozvíja, rastie. Máte aj ďalšie skvelé a odvážne plány?

Prioritou riaditeľky divadla Lucie Kašiarovej je, okrem prepájania tanečnej komunity, aj posun Divadla Štúdio tanca na medzinárodnú úroveň. Divadlo Štúdio tanca je lokálne dobre fungujúcou organizáciou, ktorá má potenciál byť medzinárodne známou, napríklad aj ako súčasť European Dance House Network.

V divadle dostávajú priestor skutočné autentické diela a autentickosť je to, čo ľudí priťahuje. Súčasný tanec si tak nachádza aj nových obdivovateľov a Divadlo Štúdio tanca svoje nové publikum. Ale zostávajú pri ňom stáť aj tí verní, ktorí nikdy potrebu súčasného umenia nespochybňovali. Či už patríte do prvej alebo druhej skupiny milovníkov súčasného tanečného umenia, určite si vyberiete z nabitého programu, ktorý divadlo ponúka.

Nenechajte si ujsť otvorenie divadelnej sezóny a 8. septembra o 18.00 h príďte na tanečný minifestival. Onedlho sa tak opäť stretneme v divadle a stretneme sa pri tanci.

Celý septembrový program nájdete na webovej stránke Divadla Štúdio tanca.

Zápisy do tanečných a pohybových kurzov pre deti aj dospelých sa v Divadle Štúdio tanca konajú 12. septembra o 17.30 h. Príďte sa pozrieť ako jednotlivé hodiny budú prebiehať a zoznámte sa s novými tanečnými lektormi z celého sveta.