Unikátne spojenie Janko Silan – živý básnik, ktoré sa už nikdy nemusí zopakovať, sa uskutoční 24. novembra v Divadle Štúdia tanca v Banskej Bystrici. Vôbec po prvýkrát bude koncertné spracovanie v sprievode tanečníkov z DŠT.

Slovenský básnik Janko Silan je zaraďovaný do katolíckej moderny, hoci svojím dielom z nej vybočoval nielen ako člen literárnej skupiny Piráti krásy, ale aj ako solitér. Po Silanovi zostali viaceré básnické zbierky, v ktorých je znázornený jeho prerod z metafyzickej do duchovnej roviny, ako aj záujem nielen o duchovnú tvorbu, ale aj načerpávanie inšpirácii z vtedajších aktuálnych literárnych smerov (surrealizmus) aj z ľudového umenia slovenskej proveniencie (piesne, dumky). Básnik a kňaz dokázal zasiahnuť svojou tvorbou veriacich aj ateistov, a preto tento projekt nemá náboženský charakter – ale všetko je zamerané na umelecký účinok diela Janka Silana.

Tvorcovia námetu Daniel Hevier ml. a David Majerský chceli novým moderným spôsobom aktualizovať jeho tvorbu mladšej generácii, preto si zvolili k hudobnému spracovaniu štýly ako ambient, post rock, psychedelic rock, drone music. Pod hudobnú zložku sa podpísal Radoslav Lakoštík a kapela nazvaná po literárnej skupine Piráti Krásy – v zložení Boris Turaz (gitara), Martina Janegová (klávesy), Roman Straženec (basgitara, violončelo), Marek Kováč (bicie nástroje). Prednesu, deklamácie a spevu sa zhostil Štefan „Vandal“ Chrappa.

Okrem vyššie spomenutých sa v predstavení objaví aj Umelecký súbor DŠT v zložení: Tibor Trulik, Michaela Mirtová, Jason Yap, Kristína Kollárová, Bartosz Przybylski a Julie Charalambidou. Podujatie sa uskutoční 24. novembra o 19:00 h, prebehne v režime KZ (kompletne zaočkovaní) a vstupné je 8 eur.  Predpredaj vstupeniek prebieha prostredníctvom stránky Tootoot.fm, viac informácií nájdete aj na stránke DŠT.