Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí v roku 2020 dovŕšilo šesťdesiat rokov svojej činnosti v slovenskom profesionálnom divadle. Tvorí pre verejnosť a spolupracuje s rôznymi spoločenskými a kultúrnymi inštitúciami nielen doma, ale aj v zahraničí. Nebráni sa inováciám a neváha za divákmi vycestovať. 

Počas letných prázdnin cestovali herci Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR) s divadelnými predstaveniami po celom Slovensku a projektom Divadlo ide za vami tak prekročili bežný formát hrania.

Projekt Divadlo ide za vami

„Zájazdy a pohostinné hosťovanie v iných, než v domácom divadle, bolo v praxi bábkového divadla veľmi bežné. Bábkové divadlá kočovali. Preto je to, s ohľadom na tradíciu, pre nás normálne. Tento projekt je však osobitý tým, že je podporený Banskobystrickým samosprávnym krajom a jeho cieľom je osloviť divadlom v miestach, kde divadlo nie je. Projekt Divadlo ide za vami sú výjazdové predstavenia divadiel v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja aj pre tých, ktorí nemôžu cestovať za divadlom,“ uviedla riaditeľka a dramaturgička BDNR Iveta Škripková.

Zároveň dodala, že sa jedná o tohtoročný projekt, ktorý realizujú všetky tri divadlá v zriaďovacej pôsobnosti kraja, ktorými sú Divadlo JGT Zvolen, Divadlo Štúdio Tanca a Bábkové divadlo na Rázcestí. Ponuka zo strany divadiel nie je vymedzená len na rozprávky. Divadlá hrajú aj večerné predstavenia.

Divadlo v rôznych kútoch Slovenska

Divadlo cestuje po Banskobystrickom kraji. Od Lučenca cez Brezno, Jesenské, Hriňovú, avšak aj po celom Slovensku. Divadelníci zavítali do Liptovského Jána či Bratislavy. Hrajú v kultúrnych domoch alebo priamo v materských škôlkach a pripravujú aj vianočnú ponuku s hrami pre deti, spojenú s príchodom Mikuláša. V termíne od 12. do 17. decembra vycestujú do Poltára, Veľkého Krtíša a Zvolena.

Výnimočný divadelný formát

Projekt Divadlo ide za vami vznikol so zámerom osloviť tých, ktorí do divadla nemôžu prísť, pretože divadlo nemajú v obci či svojom meste. A rovnako aj pre tých, ktorí sa do divadla dostanú málokedy alebo vôbec, napríklad z finančných dôvodov.

„Projekt je súčasne aj konkrétne formovanie diváckej gramotnosti. Stretnutie s divadlom, so živým umením, obohatí každého. Osobne ho preto vnímam aj ako istý spôsob neformálneho vzdelávania divadlom a kultúrny počin,“ dodáva Iveta Škripková.

Bábkové divadlo na Rázcestí hrá pre deti od troch rokov až po mladých ľudí a dospelých. V ponuke má tiež bábkový ateliér pre počujúce a nepočujúce deti Putovné uško, ktoré v rámci projektu videli diváci a diváčky až z Levoče. Potvrdzuje tým, že divadelné umenie nepozná hranice, ktoré by sa nedali prekonať a za divákom vycestuje všade tam, kde sa umeniu potešia.

BDNR – Putovné uško: