Na pôde Fakulty dramatických umení v Banskej Bystrici sa už v októbri uskutoční 10.medzinárodný projekt vysokých umeleckých škôl Artorium 2019. Heslo tohto ročníka „Zapni v sebe umenie!“ nabáda vybočiť zo šedej každodennosti a preto si nenechajte ujsť výber z najlepších študentských tvorivých počinov zo Srbska, Poľska, Českej republiky i Slovenska. 

Tretí októbrový týždeň bude v Bystrici patriť umeniu. V hlavnom programe sa môžeme tešiť aj tento rok na Akadémiu umení z Nového Sadu. Predstaví sa inscenáciou Zločin a trest/ Noemova archa, ktorá vznikla na základe záverečných skúšok z hereckej tvorby. Už minulý rok títo istí študenti priniesli podobný formát – predstavenie vychádzajúce z jednotlivých častí, ktoré vznikli v rámci vyučovania spojili do silného celku nabitého vyšperkovanými hereckými výkonmi. Takže môžeme očakávať, že aj tento rok sa bude na čo tešiť.


Náš druhý hosť zo Srbska – Fakulta dramatických umení v Belehrade bude súčasťou Artoria prvý krát. Dramaturgická rada festivalu vybrala predstavenie Leto, keď som sa naučila lietať. Navonok romantický názov skrýva silný príbeh dospievajúcej Sofie, ktorá na základe tragickej udalosti pochopí, že život nie je len o sociálnych sieťach a predsudkoch.

S veľmi zaujímavou inscenáciou sa nám predstaví pražská DAMU. Marie-Luise Purkrábková zahrá príbeh dvadsaťročnej väzenkyne Shirley od detstva až po výkon trestu. Monodráma anglickej dramatičky Moiry Buffini a spisovateľky Anny Reynolds s názvom Jordan, sľubuje silný príbeh o hľadaní slobody, ktorú neohraničujú mreže väzenskej cely.

Banskobystrická univerzita ponúkne zahraničnému, ale aj domácemu publiku bakalársku inscenáciu hry Ivana Vyrypajeva Opití, monodrámu Myseľ Kvety pre Algernon. Nakoľko ide o festival s medzinárodnou účasťou, predstavenia budú obsahovať titulky v anglickom jazyku.

Dôležitou súčasťou festivalu budú diskusie po predstaveniach a workshopy, na ktoré pozývame všetkých záujemcov i nadšencov divadelného umenia. S potešením privítame všestrannú českú herečku Zoru Jandovú, ktorá bude učiť „Relaxačno-meditačné kooperatívne techniky“, pedagóg Boris Liješević bude viesť workshop s názvom „Osobná skúsenosť, ako materiál pre tvorbu dramatického umenia.“

Okrem hlavného programu pozostávajúceho z divadelných predstavení, bude na návštevníkov čakať aj zaujímavý sprievodný „off-program“ plný hudby, tanca, divadla a zábavy, ktorý sa uskutoční v Klube HaD, každý festivalový večer po 21.00 h.

Divadelný festival Artorium sa koná od 14. októbra do 18. októbra 2019 na pôde Akadémie umení. Vstup na všetky predstavenia, workshopy a sprievodné podujatia je voľný.

Podrobný program festivalu bude zverejnený na webových stránkach školy Akadémie umení a aktuálne dianie odporúčame sledovať na Facebooku.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia,