Piaty ročník medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia: freeDOM, ktorý sa uskutoční v dňoch od  6. do 9. júna v Banskej Bystrici, ponúkne aj v tomto roku sériu zaujímavých workshopov nielen pre mladých umelcov.

Na tému tohtoročného festivalu, ktorým je domov, nadviaže workshop Belgičanky Juliane von Crailsheim, ktorá v roku 2009 založila skupinu Bodytalker zloženú z tanečníkov z viacerých krajín. Pomocou rôznych prístupov a cvičení dodá tento workshop účastníkom návod ako počúvať a vnímať vlastné telo.

Do Banskej Bystrice pricestuje aj Argentínčanka Mirella Galbiatti, ktorá je zakladateľkou a členkou viacerých komunitných divadiel a angažuje sa v divadelných projektoch, ktorých aktérmi sú marginalizované skupiny, ako napríklad mladiství vo väzniciach. Jej workshop tak bude určený pre všetkých, ktorí chcú naberať inšpiráciu do pretvárania spoločnosti, v ktorej žijeme práve prostredníctvom umenia.

Viac o hudobnej improvizácii sa zas záujemcovia naučia na workshope DJ-a pražského Rádia 1 Petra Vrbu. Na ňom si prídu na svoje všetci tí, ktorí v umení obľubujú živé umenie momentu, kedy neplatí teória, ale len moc hudby. A to sú bezpochyby hudobníci, tanečníci, herci i študenti.

Práve pre študentov najmä divadelných škôl je potom určený posledný zo štvorice workshopov, ktorý bude zameraný na pohybové divadlo a povedie ho herečka Maja Danadová. Absolventka bábkoherectva na VŠMU a odboru herectva na katedre alternatívneho a bábkového divadla na pražskej DAMU už spolupracovala s množstvom slovenských i českých divadiel a neustále sa sama zúčastňuje prestížnych workshopov zameraných na pohybové a pouličné divadlo. Táto pohybovo-herecká tvorivá dielňa ukáže cestu všetkým, ktorí chcú herectvom vyjadrovať svoj svetonázor.

Záujemcovia o jednotlivé workshopy nájdu viac informácií na internetovej stránke festivalu
festival-arteterapia.sk. Pre obmedzenú kapacitu je potrebné sa prihlasovať vopred spolu so zaslaním stručného životopisu na e-mail: evaogurcakova@yahoo.co.uk.