Metropolitan Opera: Live in HD v sobotu 12. februára od 18.45 h pokračuje vo svojich mimoriadnych priamych prenosoch aj v Europa Cinemas.

Na programe je minimalistická opera Nixon v Číne amerického skladateľa Johna Adamsa. Ide o najvýznamnejšiu operu druhej polovice 20. storočia. Hovorí o historickom stretnutí Richarda Nixona, tridsiateho siedmeho prezidenta USA, a Mao Ce-tunga, vodcu komunistickej Číny. Táto Nixonová misia sa uskutočnila vo februári 1972 uprostred najtemnejších časov studenej vojny. Autorka libreta je dobre známa americká poetka Alice Goodmanová, režisérom inscenácie je veľmi kontroverzný, neskrotný a rovnako dobre známy Peter Sellars. Choreografiu vytvoril renomovaný Mark Morris. Dirigovať bude sám skladateľ. V hlavnej úlohe vystúpi americký barytonista James Maddalena, ktorý Nixona spieval už pri svetovej premiére opery v roku 1987. V ďalších hlavných úlohách sa objaví napríklad Robert Brubaker (Mao Ce-tung), Richard Paul Fink (Henry Kissinger) či Kathleen Kim, ktorá bude spievať náročný koloratúrny part Mao Ce-tungovej manželky.

Hudba, ktorá vás naspeeduje

„Jedná sa o mimoriadne dramaturgické dielo, ktoré slúži Metropolitnej opere k veľkej cti. Žiadny skutočný hudobný fajnšmeker si Nixona v kinách nemôže nechať ujsť,“ uviedol za organizátorov Martin Cikánek, podľa ktorého bude prenos opery Nixon v Číne úchvatným zážitkom. „Minimalistický kompozičný štýl Johna Adamsa je hudobne zrozumiteľný úplne každému. Dych berúca pulzácia Adamsovej hudby je natoľko intenzívna, že ide o totálne speedovaciu muziku, po ktorej len tak nezaspíte“, dodáva Cikánek. Veľkému úspechu sa tešili Adamsove opery aj v minulosti, obzvlášť Doctor Atomic v sezóne 2008/2009 či Smrť Klinghofera v roku 2003.

Dej opery – diplomatický surrealizmus

Dej začína na pekingskom letisku. Príslušníci čínskych pozemných jednotiek, námorníctva a vzdušných síl sú nastúpení okolo letiska a spievajú budovateľskú pieseň. Pristáva lietadlo „Spirit of 76“ s prezidentom Nixonom na palube. Po pristátí prezident vystupuje spolu s manželkou Pat a poradcom vo veciach národnej bezpečnosti Henrym Kissingerom na dráhu letiska a zdraví sa historickým podaním ruky s čínskym premiérom Čou En-laiom. Ďalej sa ocitáme v Maovej pracovni, neskôr na opulentnom bankete usporiadanom na počesť tejto štátnickej návštevy. Druhý deň navštevuje Pat Nixonová za spoločnosti Mao Ce-tungových tajomníčok pekinskú sklárňu, prasaciu farmu, nemocnicu a základnú školu. Večer sa Nixonovci zúčastnia predstavenia revolučného baletu s názvom Červený ženský oddiel, z ktorého sa neskôr vykľuje alegória čínskej kultúrnej revolúcie. O Nixonovej prelomovej návšteve Číny sa svojho času hovorilo ako o surrealizme v dejinách diplomacie.

Banskobystričanom prináša neopakovateľný zážitok z Live in HD prenosu Metropolitnej opery v New Yorku multikino Europa Cinemas. Kompletný program prenosov na túto sezónu nájdete na jeho oficiálnej stránke.