Posledné dva ročníky Univerzitnej noci literatúry sa kvôli pandémii konali online. Opatrenia sa po dlhej dobe uvoľňujú, podujatia spojené s ľuďmi a pre ľudí dostávajú zelenú, a tak sa môžeme konečne tešiť na živé čítania a spoločné stretnutia.  

Tohtoročná Univerzitná noc literatúry (UNL) sa bude niesť vo farbách Ukrajiny. Nie je to len gesto spoluúčasti a uvedomenia si zložitej situácie u našich východných susedov. Je to aj stanovisko organizačného tímu, študentov a študentiek Univerzity Mateja Bela (UMB), mladých ľudí, ktorí chcú žiť v slobodnej krajine s radosťou a najmä bezpečne a odmietajú akékoľvek násilie, či agresiu páchanú človekom.

Ideou 9. ročníka UNL je mierové posolstvo a nenásilie, čomu je venovaný aj výber čítaných kníh. V tomto roku sa do výnimočného projektu zapojí prekladateľka a vysokoškolská pedagogička Paulína Šedíková Čuhová a prostredníctvom knihy Kukolka od spisovateľky Lany Lux nás zavedie do sveta detskej prostitúcie a predaja detí na Západ. S redaktorom Petrom Zemaníkom sa ocitneme na chladnom Islande a budeme bojovať s ponižovaním v knihe Kalmann, ktorej autorom je Joachim B. Schmidt. Prekladateľka a vysokoškolská pedagogička Mariana Bachledová nazrie aj so štipkou humoru pod pokrievku nášho strachu zo smrti čítaním ukážky z knihy Dym v očiach napísanej Caitlin Doughty.

Pozvanie na tohtoročnú UNL prijala aj speváčka Katarína Koščová a s ironickým nadhľadom a svojským zmyslom pre spravodlivosť sa s ňou dostaneme až do Moskvy medzi sovietskych disidentov, a to cez riadky knihy Päť výletov do pekla z pera Marthy Gellhorn. So študentom herectva a televíznym moderátorom Dušanom Ambróšom zabojujeme za šťastie nás všetkých v knihe od Daltona Trumba Johnnymu dali pušku. Anna Jančová, ktorá vzdeláva deti aj učiteľov, sa pri vyšetrovaní vraždy, spolu s knihou Smrť v jej rukách spisovateľky Ottessy Moshfegh, zamyslí nad tým, ako veľmi sú pravdivé príbehy, ktoré o sebe rozprávame. A poradenská psychologička a vysokoškolská pedagogička Zuzana Heinzová odľahčí všetku vážnosť bodkovaným psom, ktorého ľúbime, aj keď narobí veľa nepríjemností. Akých? To sa dozvieme z knihy Pozor, bodkovaný pes!, ktorej autorkou je Veronika Šikulová.

Čítané knihy sú čerstvými produktmi dlhoročného partnera UNL, banskobystrického vydavateľstva Literárna bašta. Pre návštevníkov a návštevníčky UNL je pripravený predajný stánok, v ktorom bude možné zakúpiť si čítané knihy a aj iné výborné knižné novinky, ako aj podporiť projekt kúpou reklamných predmetov. K dispozícii bude tiež detské stanovište, detský kútik a na záver všetkých účastníkov čaká tradičná tombola s „afterparty“.

UNL otvára svoje brány už v utorok 26. apríla od 17:00 h v priestoroch Filozofickej fakulty UMB na Tajovského 40 a 51 v Banskej Bystrici. Čítania začínajú na všetkých stanovištiach naraz o 17:00 h. Číta sa 15 minút, po ktorých vždy nasleduje 15-minútová prestávka na presun na ďalšie stanovište. Na prvom stanovišti, ktoré sa rozhodnete navštíviť, dostanete „literárny pas“ so všetkými podstatnými informáciami, vrátane mapky stanovíšť. Pri orientácii budú pomáhať aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky UNL.

Nalaďte sa na umenie mierovo a hlavne príďte, lebo ste nevyhnutnou súčasťou atmosféry a sily tohto podujatia.