Večerným premietaním sa v stredu 9. augusta, na banskoštiavnickom amfiteátri začal 19. ročník Letného filmového seminára 4 živly, ktorý potrvá až do nedele 13.augusta.

Seminár vo svojom programe rozoberie rôzne podoby viery, ktorú si zvolil za tohtoročnú tému, a vy môžete byť pritom – napríklad každý večer práve na amfiteátri s výhľadom na celé mesto a na oblohu, na ktorej bude počas podujatia vrcholiť meteorický roj tzv. perzeíd, známejších ako „padajúce hviezdy“. V prípade priaznivého počasia by mal byť v sobotu dokonca najjasnejším v novodobej histórii! Filmový seminár 4 živly otvorí v stredu 9. augusta o 21. hod. československá snímka Farárov koniec (1969), „funesovsky“ ladený príbeh falošného farára prenasledovaného ateistickým učiteľom. Ako jeden z mála československých filmov mal svetovú premiéru na festivale v Cannes a dodnes patrí medzi najväčšie „klasiky“ domácej kinematografie.

Vo štvrtok 10. augusta večer (21. hod.) sa bude program na amfiteátri niesť v odlišnom tóne. Premietanie síce otvorí krátkometrážny československý titul Beda tomu, cez koho prichádza pohoršenie (1950), no hneď po ňom atmosféra zhustne a plátno „rozžiari“ temnotou jeden z najkultovejších hollywoodskych hororov všetkých čias – snímka Richarda Donnera Prichádza Satan! (The Omen, 1976). Rodina amerického veľvyslanca vo filme musí čeliť sledu tragédií, ktoré podľa všetkého súvisia s jej najmladším členom, malým Damienom.

Seminár 4 živly sa snaží stavať program tak, aby zvolenú tému každého ročníka rozobral čo najpodrobnejšie a vo všetkých jej aspektoch. Piatkový večer (11. august, 21. hod.) sa preto organizátori rozhodli venovať kontroverznému dokumentu Svet podľa Daliborka. Novinka českého režiséra Víta Klusáka sleduje autentického českého neonacistu a jeho vieru v agresívnu ideológiu. Režisér, spolu s producentom Petrom Kerekesom, príde film v slovenskej predpremiére osobne uviesť a deň po premietaní, v sobotu 12. augusta popoludní, budú spolu s filozofom Fedorom Blaščákom diskutovať o témach, ktoré v snímke rezonujú.

Piatkovú noc uzatvorí premietanie na nádvorí Starého zámku, kam 4 živly tradične situujú projekciu nemého filmu so živým hudobným sprievodom. Tentoraz k snímke legendárneho režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua Tabu (1931) zahrá hudobníčka a hudobná skladateľka Ivana Mer. Začiatok o 23.30 hod.

V sobotu 12. augusta (21.30 hod.) sa budete môcť v Banskej Štiavnici na amfiteátri skvelo zabaviť na najúspešnejšej rumunskej komédii minulého roka. Snímka Dva výherné lósy (2016) rozpráva epizódu zo života malomestského automechanika Dinela, ktorému ukradnú ľadvinku aj s víťazným tiketom národnej lotérie. Dinel sa spolu s dvomi kamarátmi rozhodne zlodejov vypátrať a získať naspäť svoju nádej na lepšiu budúcnosť.

O svoju budúcnosť sa bojí aj hlavný hrdina filmu Máme pápeža! (2011), hoci v jeho prípade ide o celkom iný typ strachu aj iný typ viery, než v prípade rumunskej trojice. Protagonistom talianskej komédie je novozvolený pápež, ktorý odmieta nastúpiť do úradu a Vatikán preto povolá na pomoc skúseného psychoterapeuta, aby zistil, čo budúcej hlave cirkvi „behá hlavou“. Premietanie filmu na amfiteátri sa začne o 21. hod.

Lístky v hodnote 4 € na každé z premietaní si môžete zakúpiť na amfiteátri (resp. v jednom prípade na Starom zámku) pred ich začiatkom. V prípade nepriaznivého počasia sa projekcie presúvajú do kina Akademik, alebo do sály Kultúrneho centra, o čom budú organizátori včas informovať na webstránke filmového seminára. Aj tento ročník seminára 4 živly ponúkne okrem zaujímavých filmov aj zaujímavý sprievodný program. Popri už spomenutej diskusii k filmu Svet podľa Daliborka, či hudobného sprievodu Ivany Mer k filmu Tabu, to bude napríklad koncert inštrumentálneho dua Möbius (štvrtok 10. augusta o 23. hod. v Libressobar na Radničnom námestí) a koncert akustického tria  NE:BO:DAJ (sobota 12. augusta o 18. hod. v Art Cafe).

Chýbať nebudú ani Detské 4 živly, ktoré sa uskutočnia od piatku do nedele a ponúknu svojím detským návštevníkom animačný workshop, otvorenú tvorivú dielňu s tematikou večerníkového cyklu Drobci a premietanie zaujímavých filmov. Pre rodičov je pripravená prednáška o videohrách a najbežnejších mýtoch, ktoré o nich rodičia majú. Na záver sa uskutoční prezentácia výsledkov animačného workshopu.