Poslanci schválili mestský rozpočet na rok 2013. Pôvodný návrh neprešiel, schválených bolo  viacero pozmeňujúcich návrhov.

MsZNajviac sa škrtalo z položky cestovný ruch a administratíva. Viac prostriedkov dostane údržba miestnych komunikácií. Financie sa nakoniec našli aj na ihriská. Revitalizovať sa bude športový areál na Okružnej, ihrisko v Sásovej a detské ihrisko pod Pamätníkom SNP. Primátor mesta tak mal po konečnom hlasovaní rozporuplné pocity. „Jedno oko sa mi smeje, druhé plače. Smeje preto, lebo máme rozpočet. Plače, lebo sa nám nepodarilo presvedčiť poslanecký zbor o význame cestovného ruchu,“ komentoval schválenie rozpočtu primátor Peter Gogola.

Práve prípad presunutia 30-tísíc eur z položky cestovného ruchu na detské ihrisko pod Pamätníkom SNP je podľa primátora ukážkou toho, že poslanci chápu potreby svojho volebného obvodu. „Cestovný ruch je ale odpoveďou na otázku ako ďalej Banská Bystrica. V situácii, keď sa Európska únia nachádza v kríze, cestovný ruch napriek tomu rastie,“ dodal Gogola.

Martin Turčan (SDKÚ-DS) vidí rozpočtové zmeny pozitívne. „Presuny považujem za veľmi dobré. Nebavíme sa o vysokých čiastkach vzhľadom k celkovému rozpočtu mesta. Prostriedky sú účelovo viazané, preinvestujú sa presne tam, kde sme sa s občianskymi radami dohodli a ľudia to pocítia,“ povedal Turčan, ktorý navrhol vyčleniť na ihriská v Sásovej 20-tisíc eur.

Podobný návrh podal aj Pavol Katreniak z Banskobystrickej alternatívy.  „Rekonštrukcia ihriska podporí cestovný ruch, lebo pod Pamätník chodia mnohé delegácie a chodia tam deti na zmrzlinu. Preto to môže pomôcť nielen Banskobystričanom, ale aj cestovnému ruchu,“ povedal predseda poslaneckého klubu BBA.

Poslanci sa zhodli, že rozpočet je nastavený na to, čo si mesto môže dovoliť. „Vidím v ňom riziká, najmä v komunálnych službách, kde sú podla mňa podhodnotené položky,“ povedal Jakub Gajdošík, ktorý vidí priestor na šetrenie aj v znižovaní počtu pracovníkov Mestského úradu.

„Konečná podoba rozpočtu by mala mestu zabezpečiť fungovanie životne dôležitých funkcií. Ako napríklad cesty, ktoré sú v katastrofálnom stave a som rád, že poslanci pochopili, že toto je potrebné riešiť,“ dodal Martin Turčan.