V banskobystrickom Evanjelickom kostole sa v piatok 8. júla uskutoční otvárací koncert jubilejného desiateho ročníka Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi. Organovým recitálom festival otvorí prestížny parížsky organista Michael Matthes.  

Michael Matthes je titulárnym organistom Kostola svätého Hermana z Auxerrois v Paríži, ktorý sa po požiari Notre Dame stal dočasne hlavným chrámom Paríža. Hru na klavíri začal študovať u Nicole Delannoy a pokračoval v štúdiu organa na Národnom konzervatóriu v Rueil-Malmaison s Marie-Claire Alain a Susan Landale. V roku 1983 vstúpil do triedy Odile Pierre na Conservatoire National Supérieur v Paríži. Zároveň študoval organovú improvizáciu u Pierra Cochereau, analýzu, harmóniu, kontrapunkt a fúgu s Yvonne Desportes a Marcelom Bitschom. Po získaní niekoľkých prvých cien v rôznych organových súťažiach, zdokonaľoval svoje organové zručnosti aj pod vedením Pierra Labrica. Je laureát Nadácie G. Cziffra z roku 1986 a 1987. V roku 1987, vo veku 19 rokov, sa stal najmladším sólistom Radio-France a svoj prvý recitál predniesol v katedrále Notre Dame v Paríži.

Tak sa začala jeho kariéra medzinárodného koncertného umelca. Zúčastnil sa viacerých prestížnych festivalov (Villa Medicis v Ríme, Radio-France v Montpellier, Saint Bertrand de Comminges a Darmstadt). Na medzinárodnej scéne reprezentoval francúzsku organovú školu na vystúpeniach v Spojených štátoch, Rusku, Maďarsku, Turecku ako aj v iných Európskych krajinách. Ako sólista vystupoval a nahrával pod taktovkami slávnych dirigentov a orchestrov Orchestre de Paris, Orchestre National de Lyon, Orchestre de l’Opéra Bastille a Orchestre Colonne.

Michael Matthes – organ Clicquot-Merklin v kostole Saint-Germain-l’Auxerrois: 

Po spolupráci s hlavnými predstaviteľmi francúzskej organovej školy 20. storočia Jean-Jacquesom Grunenwaldom, Jeanom Langlaisom a Olivierom Messiaenom, jeho vášeň pre francúzsku hudbu 20. storočia prerástla do takej miery, že dala smer jeho kariére. Dnes je považovaný za jedného z najbrilantnejších interpretov prestížnej francúzskej organovej školy 20. storočia, ktorá bola založená Marcelom Dupré. V roku 1991 Michael Matthes v svetovej premiére uviedol kompletné organové diela Marcela Duprého v sérii deviatich koncertov. Michael Matthes je v súčasnosti titulárnym organistom veľkého organa v kostole sv. Hermana z Auxerrois v Paríži.  Je taktiež profesorom organa na Conservatoire National v Troyes. V roku 2007 mu bol francúzskou vládou udelený titul Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres (Rytier Rádu umenia a literatúry).

Otvárací koncert 10. ročnika festivalu Vivat vox organi sa uskutoční v piatok 8. júla o 19.00 h v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici (Lazovná ul.).

Program koncertu

Johann Sebastian Bach
Aria de la Cantate BWV 79 (Virgil Fox)
Aria de la Cantate BWV 208 (Virgil Fox)

Léon Boellmann
Prière à Notre Dame

Eugene Gigout
Minuetto
Toccata

Théodore Dubois
Fiat Lux

Louis Vierne
Communion
Carillon de Westminster

Louis James Alfred Lefebure Wely
Choeur de Voix humaines
Sortie en si bémol majeur