Mesto Banská Bystrica sa pridalo k celosvetovej tradícii osláv Dňa vojnových veteránov. V pondelok 11. novembra o jedenástej hodine a jedenástej minúte začal pietny akt pri Pamätníku padlým hrdinom v prvej svetovej vojne v Rudlovej. Položením vencov si tak predstavitelia miestnej a štátnej správy, ako aj predstavitelia Zväzu vojakov Slovenska a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, uctili obete vojenských konfliktov 20. a 21. storočia.

DSC_7552Pietny akt organizovalo mesto Banská Bystrica v spolupráci so Zväzom vojakov SR – klubom Banská Bystrica. Mesto pod Urpínom sa tak pripojilo k iným svetovým mestám, ktoré si každoročne pripomínajú tento sviatok nazývaný aj Remembrance Day (Deň pamäti), Veterans Day (Deň veteránov), Jour de l´Armistice (Deň prímeria) alebo Poppy Day (Deň červených makov). Práve posledný spomínaný názov je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku. Ten použil v básni Na flámskych poliach vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosť smrti.

„Jedenásty november je dňom, kedy si celý svet pripomína ľudské príbehy, ľudskú obetu ale aj ľudskú bolesť. Vojny si zobrali mnoho mladých životov, ale aj mnoho ideálov a snov. Všetkým tým, ktorí položili vo vojnách životy, ktorí prišli o priateľov, príbuzných, o silu žiť, ale aj všetkým tým, ktorí sa vrátili ku svojim rodinám a vychovali nové generácie, patrí dnes naša spomienka a naše uznanie,“ povedal vo svojom príhovore primátor mesta Peter Gogola a vyslovil presvedčenie, že sa týmto pietnym aktom podarí zaviesť v Banskej Bystrici novú tradíciu.

DSC_7607Začiatok pietneho aktu o jedenástej hodine a jedenástej minúte nebol náhodný. Dňa 11. novembra 1918 o 11.11 hod. zaznela posledná salva pri podpise prímeria v Compiégne, ktorým skončila prvá svetová vojna.

Som rád, že sme sa pridali k výzve talianskeho mesta Rovereto, českého mestečka Říčany alebo klubu vojenských veteránov v Trenčíne a položením vencov a kytíc sme si uctili pamiatku všetkých obetí dvoch svetových vojen a ostatných ozbrojených konfliktov, a to bez ohľadu na to či patrili k víťazným alebo porazeným armádam,“ povedal  Mojmír Hloch, predseda klubu vojenských dôchodcov Banská Bystrica.