Nedávno vzniknutá platforma občanov a mimovládnych organizácií NIE V NAŠOM MESTE, ktorej cieľom je rozvoj a podpora tolerancie prostredníctvom kultúrnych, spoločenských a vzdelávacích aktivít pripravila program k štvrtkovému výročiu ukončenia druhej svetovej vojny.

niot banska bystrica nie v nasom mestePôjde o filmovo-diskusný večer, ktorý pripomenie že by sme nemali zabúdať na tragédie minulosti a zároveň, ale aj na okamihy, kedy sa ľudia dokázali spojiť proti nenávisti. Podujatie sa uskutoční v Centre nezávislej kultúry Záhrada.

Štvrtkový večer otvorí o 18:00 hod. premietanie filmu Baro Mariben o perzekúciách a ťažkom živote Rómov na Slovensku počas Druhej svetovej vojny. Zoznámime sa v ňom aj s osobnými príbehmi Rómov, ktorí prežili dramatické okamihy vojny a prostredníctvom jednotlivých prostredí, ktoré boli dejiskom perzekúcií či vyvražďovania pátrame aj po dnešnej pamäti ľudí.

Po Veľkej vojne (tak sa Baro Mariben prekladá z rómčiny) bude o 18:30 hod. nasledovať trochu aktuálnejší dokument Nie v našom meste: Príbeh z mesta Billings, v ktorom sme svedkami toho, ako sa komunita obyvateľov postavila neznášanlivosti a nenávistným útokom rasistických skupín. Dôležité je podotknúť, že práve táto zaoceánska iniciatíva sa stala dôležitým vzor pre vznik banskobystrickej platformy Nie v našom meste.

Po filmoch je pripravená zaujímavá diskusia. Okrem režisérky filmu Baro Mariben Pauly Ďurinovej sa jej zúčastní aj Paul Sheridan, zakladateľ spomínanej iniciatívy v Spojených štátoch amerických a etnografka Zuzana Kumanová. Moderátorom diskusie bude Rado Sloboda.