SDCR 2015Svetový deň sprievodcov, ktorý je zároveň dňom vzniku Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA, vznik 21. februára 1985), sa oslavuje vždy najbližšiu sobotu k dátumu 21. február. V tomto roku pripadá na sobotu 20. februára.

Banskobystričania v tento deň môžu nazrieť za brány Stredoslovenského múzea (SSM) ale aj do zákulisia Štúdia RTVS.

Návštevníci Matejovho domu sa v sobotu 20. februára spolu s lektormi SSM vyberú po stopách bystrických pokladov, ktoré obdivovali ľudia už na výstavách v New Yorku (1939), v Paríži (1900) či v Budapešti (1896). Uvidia predmety, ktoré precestovali svet, dobové záznamy a dokumenty a dozvedia sa mnohé zaujímavosti zo života ich zberateľov a zároveň zakladateľov Mestského múzea, predchodcu SSM. Kostýmové prehliadky budú každú polhodinu od 13. do 18. hod., posledný vstup o 17.30 hod.

SDCR Tinányiovský kaštieľV Tihányiovskom kaštieli kurátor Csaba Tóth predstaví osobnosť zakladateľa Mestského múzea Samuela Bothára. Komentované prehliadky výstavy Príbeh zberateľa – MUDr. Samuel Bothár – humanista, lekár, múzejník sa konajú každú hodinu od 13. do 17. hod., posledný vstup o 16. hod.

Banskobystrické Štúdio RTVS v sobotu 20. februára privíta návštevníkov spolu s turistickými sprievodcami, ktorí im priblížia históriu vzniku rozhlasového a televízneho vysielania v Banskej Bystrici, ale tiež pamätné udalosti, v ktorých bystrické štúdio zohralo významnú úlohu. Interaktívne prehliadky s odborným výkladom v priestoroch RTVS sa uskutočnia v čase od 14. do 16. hod.