Tajomná, časom nelimitovaná jazda. Vtipne spracované itineráre a indície v podobe hádaniek, ktorých rozlúštenie sa bude bodovať. V sobotu 16. júna štartuje v Slovenskej Ľupči štvrtý ročník Deep Ride.

Účastníkov a účastníčky Deep Ride 2018 čaká počas tejto magickej jazdy spoznávanie miest, ktoré zatiaľ nie sú veľmi známe, tiež nazrú do tajomstiev a histórie regiónov, majú šancu vyhrať, zabaviť sa a prežiť spolu pekné chvíle s príchuťou dobrodružstva objavovania.

Viac nám o podujatí povedala Erika Lamperová z organizačného tímu Deep Ride.

V uplynulých rokoch si podujatie Deep Ride získalo množstvo priaznivcov. Spojenie zábavných jázd s objavovaním a spoznávaním prírodných zákutí je lákavé…

S  organizáciou zábavných jázd za poznaním málo známych častí kraja sme začali pred štyrmi rokmi. A potvrdzuje sa nám opodstatnenosť nášho prvotného zámeru, ktorým bolo a dodnes je spraviť z I/66 slovenskej ROUTE 66 produkt cestovného ruchu, ktorý by nielen spájal, ale aj nútil k rozvoju služieb. Ľudia sa totiž vďaka magickej jazde Deep Ride, ktorou im ukážeme neobjavené výnimočnosti stredného Slovenska, naozaj opakovane aj s rodinami a priateľmi vracajú na tieto miesta. Miesta, o ktorých dovtedy ani netušili.  Veríme, že záujem turistov bude živnou pôdou na rast služieb a pracovných možností , ktoré chýbajú ako soľ. Na druhej strane platí, že našinec to slovenské – či už prírodné rarity, historické súvislosti, ojedinelosti, nepozná vôbec. Na našej magickej jazde ich vďaka indíciám, ktoré musí lúštiť, osobne spozná. Najviac sme spokojní, keď v cieli vyslovia uznanie, čo všetko a aké úžasné veci tu doma máme…

Účastníkom sľubujete tajomnú a časom neobmedzenú jazdu… Môžete, aspoň náznakovo, povedať, kadiaľ trať povedie?

No to je presne to, čo neurobím. Jediné, čo môžem povedať je, že jazda sa začína v sobotu 16. júna o deviatej hodine na námestí v Slovenskej Ľupči, pred sídlom nášho občianskeho združenia Slovenská ROUTE 66.  Až tam, priamo na štarte, dostanú všetci účastníci jazdy itineráre. Ich obsah pozná zatiaľ iba päť ľudí, skúšobná posádka a my, organizátori. Prezradiť môžem ešte cieľ. Bude v Kúpeľoch Korytnica, ktoré sú z pohľadu histórie ako aj z pohľadu výnimočnosti prírodného bohatstva raritou. Pre mňa, bohužiaľ, nepochopiteľne zhumpľovanou raritou.  Vďaka skupinke nadšencov však kúpele začali budovať svoju novú históriu. Radi im aj takto pomôžeme. Presne na to Deep Ride je. No a prezradím aj to, že trasa má ako zvyčajne viac ako dvesto kilometrov, presne 239. Účastníci musia nájsť a rozlúštiť sedem hlavných indícií. Popritom majú v itinerári aj bonusové body. Sú síce nepovinné, ale fakt skvostné, a ľudia ich s radosťou plnia.

Objavovanie pamiatok počas Deep ride.

Aký je počet doteraz prihlásených účastníkov Deep Ride 2018?

Zvykli sme si ľudí registráciou vopred netlačiť. Navyše nerobíme rozdiely medzi typom vozidiel, dávame priestor doslova všetkým. Motorkárom, veľkým autám, no vítané sú aj rodinky na osobných autách. Jediné, čo od nich chceme, aby si autíčko označili slovenskou zástavou a pridáme im naň aj nálepky s názvom akcie. To preto, že pri hľadaní budú musieť komunikovať aj s obyvateľmi jednotlivých častí, ukazovať im intineráre, konkrétne indície. Vždy im to hľadanie uľahčí. Počet účastníkov môžeme len odhadnúť podľa uplynulých ročníkov. Pri všetkej skromnosti, pre tento rok rátame okolo osemdesiat vozidiel, teda cca do dvesto ľudí. No je to iba odhad. Môže byť menej i viac.  Štartovné je desať eur a okrem itineráru na štarte čaká na jazdcov v cieli vcelku lákavá odmena. Snažíme sa totiž, aj vďaka našim priateľom a aj vďaka podpore niektorých poslancov BBSK, zabezpečiť všetko tak, aby nikto neodišiel naprázdno. Pripomínam ešte, že si netreba si zabudnúť mobil s fotoaparátom, alebo fotoaparát, prípadne okuliare na čítanie… kto potrebuje.  No a, samozrejme, chuť objavovať to, o čom sme, hoci tu žijeme, netušili. No a aby som nebola až taká tajnostkárska,  ukážem vám, ako vyzerá indícia a bonusový bod. Skúste, či by ste uhádli. Neradujte sa však vopred, táto indícia je, samozrejme, z uplynulých ročníkov:

smer Zvolen – 1. indícia sa nachádza o cca 13,5 km, asi 19 min. mimo I/66

HLAVNÁ INDÍCIA:
Kde? ,,Keď obci meno dávali, rieka ju korytom presekla.“
Čo?  ,,Traja starí svedkovia o histórii svedectvo chovajú, no iba najstarší na vodnej priekope leží a dosiaľ svoje tajomstvo streží…“
Dôkaz: Fotografia nájdeného objektu (s vodičom alebo jeho rukou pred objektívom).
Bonusový bod: Získaš ho, ak odhalíš dvoch zostávajúcich  svedkov histórie. Jedného z nich  samotné UNESCO chráni.
Pomôcka: Čítaj hnedé pamiatkové tabuľky.  

Deep Ride 2018 v sobotu 16. júna štartuje o 9.00 h v Slovenskej Ľupči (Mníchov dvor). Organizátormi podujatia sú Jeep Wrangler club Slovakia a Slovenská ROUTE 66.

ROUTE 66

Myšlienka Slovenskej ROUTE 66, teda cesty I. triedy I/66, ktorá krížom Slovenska spája niekoľko jeho prekrásnych regiónov, nám každým kilometrom predkladá do povedomia čosi, na čo by mal byť každý správny Slovák právom hrdý. Je to totiž úžasné prepojenie, turistami dosiaľ neobjaveného, rôznorodého bohatstva, ktoré máme doslova na tanieri v podobe neuveriteľne zaujímavej histórie, cez prírodné rarity, až po ojedinelosť zvykov či turisticky príťažlivých miest. Štátna cesta I/66 mala pôvodne takmer 190 km a viedla od štátnej hranice s Maďarskom v Šahách cez Krupinu, Zvolen, Banskú Bystricu, Brezno až po sedlo Pusté pole pri Vernári na hranici Banskobystrického a Prešovského kraja. Od augusta 2015 už cesta prvej triedy I/66 spája tri štáty a z necelých 190 km bola predĺžená na 247 km.