V januári 2015 dvaja americkí skalolezci zdolali najťažšie zdolateľnú skalnú stenu sveta Dawn Wall. S jedným z nich sa v utorok 28. marca môžete stretnúť na multimediálnej prednáške v Štátnej vedeckej knižnici.

Kevin Jorgeson a Tommy Caldwell vystúpili na vrchol hory El Capitan v kalifornskom Yosemitskom národnom parku. Dawn Wall (Stena úsvitu), najdlhšia zvislá a hladká stena tohto žulového monolitu,horolezcami pokladaná za najťažšie zdolateľnú skalnú stenu na svete, meria od úpätia po vrchol viac ako 900 metrov. Pri tomto, devätnásť dní trvajúcom výstupe, nepoužili okrem istiacich lán žiadne iné lezecké pomôcky. A tým sa zapísali do histórie ako prví ľudia na svete, ktorí Dawn Wall pokorili, obrazne povedané, holými rukami.

O zážitkoch a pocitoch pri zdolávaní Dawn Wall príde do Banskej Bystrice porozprávať Kevin Jorgeson. Multimediálna prednáška sa uskutoční v utorok 28. marca o 19. hod. v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice.

Podujatie pripravili Info USA, Medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto a Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických na Slovensku.