Banskobystrický amfiteáter od minuloročného leta opäť žije koncertmi, festivalmi, filmovými projekciami a dokonca i divadlom. To všetko vďaka tomu, že sa mestu podarilo ešte na začiatku roka 2014 nájsť nájomcu pre zanedbaný a schátraný areál.

amfiteater-banska-bystrica

Nájomca postupne areálu navracia charakter i vzhľad z jeho slávnej minulosti. Napokon však neuskutoční všetky investície v areáli tak rýchlo, ako sa pôvodne zaviazal. Mestské zastupiteľstvo okrem iného v utorok schválilo aj rozdelenie povinnej investície vo výške minimálne 330-tisíc eur, ku ktorej sa zaviazal nájomca amfiteátra pri jeho prevzatí, z dvoch na desať rokov.

Do konca roka 2014 spoločnosť Kolotoče, s.r.o. preinvestovala na amfiteátri vyše 70-tisíc eur, zvyšných 260-tisíc mala preinvestovať do konca roka 2016.

amfik amfiteater bbAj preto sa spoločnosť stala platcom DPH čo bol dôvod, pre ktorý nájomca požiadal o zmenu zmluvy s mestom. Po novom musí nájomca ročne preinvestovať na amfiteátri minimálne 30-tisíc eur, pričom z tejto sumy sa mu ešte odpočítava nájom v sume 12-tisíc eur ročne, ktorý platí mestu.

Amfiteáter prevádzkuje spoločnosť už viac než rok a pol a ako sa uvádza materiáli pre poslancov, nájomca sa počas tohto obdobia detailnejšie oboznámil so stavom amfiteátra, zreálnil plán opráv, údržby a rekonštrukcie, a to aj s ohľadom na očakávané príjmy z prevádzky amfiteátra, ako aj prípadným čerpaním grantových prostriedkov.

„Myslím si, že je to nefér z ich strany a keby som to v čase schvaľovania vedel, nikdy za takýto návrh nehlasujem,“ uviedol na zasadnutí poslancov Igor Kašper (SMER-SD, SDKÚ-DS, SNS) s tým, že teraz už žiadny z poslancov nechce brániť ďalšiemu rozvoju obnovy amfiteátra, no pôvodne schvaľovali iný návrh zmluvy. Mestské zastupiteľstvo však požiadavku nájomcu schválilo.