Sobotný večer nenechal chladným ani jedného banskobystrického či zvolenského športového fanúšika. Pohronské derby totiž pokračovalo zápasom číslo päť, ktorého výsledok mal napovedať o tom, ktorý z tímov získa pred pondelňajším duelom vo Zvolene mečbal. Ten si nakoniec vybojovali, ako to v tejto sérii býva zvykom, hostia. Tí svojho súpera zdolali po nájazdoch a zápas vyhrali v pomere 2:1.

HC ’05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 1:2 po sn. (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 59. Hlinka (Lažo, Kútny) – 54. Čierny, rozhodujúci nájazd: Baláž

Zostavy tímov:

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cuník, Kolba, Vizváry, Kubka, Bambúch, Biro, Vantroba – Tománek, Hudec, Hvila – Lažo, Hlinka, Weissmann – Sýkora, Šechný, Paľov – Rumpel, Češík, Kútny

HKm Zvolen: Škrečko – Čierny, Juraško, Ďaloga, Bokroš, Valach, Hraško – Otčenáš, Pucher, Chovan – Škvaridlo, L. Jurík, Baláž – Barinka, Trochta, Leskovjanský – Levinskij, M. Jurík, Zuzin

Z posledných dvoch zápasov psychicky posilnení hráči Banskej Bystrice vykročili lepšie aj do piateho zápasu prvej série play-off. Od úvodných minút dokázali všetky formácie baranov svojho súpera zatlačiť a hostia spod Pustého hradu pohrozili len sporadicky. Zvolenčania však aj napriek tomu odolávali, a to vďaka výbornému Škrečkovi. Najväčšie príležitosti k otvoreniu skóre mali Banskobystričania hlavne v polovici zápasu, kedy najskôr vo výbornej pozícii nezakončil Šechný, neskôr svoju brejkovú príležitosť nevyužil Kútny. Ku koncu zápasu začal ožívať aj súper zo Zvolena a hru opticky vyrovnal, vyložene gólovú šancu si však nevypracoval. Prvé dejstvo tak skončilo bez gólov.

V prvých minútach druhej tretiny čelili hostia presilovke domácich, okrem jedného závaru sa však pred Škrečkom nič vážnejšie neudialo. Rovnako prebehla následná dvojminútová početná výhoda hostí. Celkové tempo hry v porovnaní s ostatnými zápasmi nebolo také rýchle a agresívne, o čom svedčilo nielen bezgólové skóre, ale aj počet vylúčení – v polovici zápasu boli evidované len tri menšie tresty. Otvorenia skóre zápasu sa mohli dočkať domáci vďaka práci svojej prvej formácie, Ďaloga však puk, ktorý prepadol vykorčuľovanému Škrečkovi, upratal do rohu klziska. Zo Zvolenčanov štyri minúty pred koncom odtestoval slušnou strelou brankára „nulapätiek“ Valach, na druhej strane v presilovke číslo tri pálil Kolba a Škrečko predviedol efektný semafór. 3 430 divákov však ani v druhej tretine gól nevidelo.

Bezgólový stav, pomer striel 29:19 a len štyri vylúčenia (1:3). S takýmito číslami začínalo tretie dejstvo piateho zápasu prvej série play-off. Ani jeden z týchto ukazovateľov sa v najbližších desiatich minútach extrémne nemenil. Vzhľadom k času a dôležitosti zápasu sa hralo opatrne, s nízkou početnosťou striel a tentokrát bez zbytočných vylúčení. Hra predsa len dostala nový impulz. 54. minúta bola tým časom, kedy vypredaná banskobystrická hala videla prvý gól zápasu. Potešená bola však počtom menšinová časť hľadiska, od Tománkovej hokejky sa totiž do Šimonovičovej brány odrazila strela Zvolenčana Čierneho. Následným zvýšením aktivity baranov prišli aj šance na vyrovnanie, Kútny ešte puk za bránkovú čiaru neprepasíroval. To sa za veľkých ovácií hľadiska po Lažovej strele švihom podarilo až Hlinkovi. Mimoriadne vyrovnaná séria tak v druhom zápase za sebou nespoznala víťaza v riadnom hracom čase.

V predĺžení zaujala Tománková, ako to už býva zvykom, pekná individuálna akcia, o pár sekúnd neskôr zase Lažova strela. Okrem toho sa však hralo pozorne a opatrne, Zvolen dokonca prečkal aj oslabenie v poslednej minúte. Zápas sa tak plynule dostal až k samostatným nájazdom. V tých skóroval Baláž aj Škvaridlo, a keď na druhej strane nedal Lažo a Šechný, bolo rozhodnuté. Zvolen tak môže v pondelok na domácom ľade postúpiť. Baranom to však pod Pustým hradom ide a svoju vlnu zadarmo nedajú.