Na balkóne jedného z bytov v Podlaviciach sa začiatkom mája usídlili nezvyčajní obyvatelia – párik sokolov, ktorý tu zahniezdil.
Vlastník balkóna je zhovievavý
Zákonom chránené sokoly sa rozhodli usadiť na balkóne jednej z bytoviek na Gaštanovej ulici. Konkrétne ide o sokola myšiara, ktorý sa nazýva aj pustovka obyčajná a poznáme ho pod ľudovým názvom poštolka.
Najrozšírenejšie dravce v strednej Európe obliehali pár dní po okolí bystrického sídliska a hľadali vhodné miesto na hniezdenie, až si vybrali kvetináč na podlavickom balkóne. 8. mája zniesli prvé vajíčko. Majiteľovi balkóna netradiční hostia neprekážajú – zabezpečil im nerušené hniezdenie a po vyliahnutí to bude aj odchov mláďať. Prírastok ho čaká zhruba mesiac od zahniezdenia.
Nejde o raritu
V bystrických končinách to však nie je žiadna nevídaná novinka. Svoje o tom vedia napríklad obyvatelia mestskej časti Sásová. Dôvodom usídlenia operencov na balkónoch domácností v Banskej Bystrici sú poľnohospodárske polia, ktoré sa nachádzajú v blízkosti sídlisk.
Na poliach žijú hlodavce – myši či hraboše, ktoré sú bežnou potravou dravých vtákov. Preto si dravce hľadajú hniezdiská s najlepšími podmienkami pre život a založenie potomstva.
Vystačia si sami
Prítomnosť vtáčej rodiny dodáva vlastníkovi balkóna pocit zžitia sa s prírodou. Návšteva operencov môže byť preňho fascinujúcim zážitkom, ale na druhej strane svojou prítomnosťou zapríčinia dočasné znečistenie balkóna.
Ak by ste chceli návštevníkom pomôcť s kŕmením malých vtáčat, nie je to potrebné. O to sa postarajú samotní rodičia. Nesprávnym prikrmovaním dospelých sokolov hrozí, že im skôr uškodíte. Čo sa týka tekutín, postačuje im voda, ktorú prijmú v potrave. Plachého sokola sediaceho na vajciach netreba rušiť, pretože v prípade, že by sa od nich vzdialil, hrozí ich zachladnutie.