Aj posledná augustová streda bude v banskobystrickej katedrále patriť milovníkom organovej hudby. Na piatom koncerte medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi sa v stredu 30. augusta o 19.30 hod, predstaví taliansky organista Daniele Ferretti.
Daniele absolvoval štúdium hry na organe, klavíri, kompozíciu a dirigovanie na Turínskom konzervatóriu. Svoj hudobný talent ďalej rozvíjal na štúdiách u Pietra Belluciho vo Florencii. Okrem toho sa tiež venoval štúdiu kompozície filmovej hudby u Luisa Bacalova na Akadémii Chiagiana v Siene a v Experimentálnom centre kinematografie v Ríme. Jeho skladateľská a aranžérska práca bola viac krát ocenená na medzinárodných súťažiach. Spolupracuje s takými významnými autormi filmovej hudby ako Luis Bacalov, či ešte známejší Ennio Morricone. Daniele je aktívnym skladateľom hudby pre divadlo, film a venuje sa aj hudobnému aranžovaniu.
Okrem toho už dlhoročne spolupracuje s Inštitútom diecéznej liturgickej hudby so sídlom v meste Asti. Pôsobí ako organista v inštrumentálnej skupine Armoniosa Ensemble, ktorá sa venuje interpretácii barokovej hudby. Ako organista sa predstavil doma (v Taliansku), ale aj v zahraničí, napríklad v Chorvátsku, Španielsku, Švédsku, Dánsku, Nemecku, Švajčiarsku a teraz prichádza po prvý krát na Slovensko, do banskobystrickej katedrály sv. Františka Xaverského. V novembri 2014 sa podieľal na nahrávaní koncertov pre husle a orchester Vivaldiho „La Stravaganzy.“ Daniele Ferretti je tiež pedagógom a na Štátnom konzervatóriu v Cosenze vyučuje hudobnú teóriu teóriu, organ, rytmické a hudobné vnímanie.
Daniel Ferretti svoj program zostavil veľmi pôsobivo. Poslucháči sa môžu tešiť na pekný, dá sa povedať farebný či symfonický program diel organovej hudby. Prvá časť koncertu bude venovaná J. S. Bachovi (1685-1750). Zaznie jeho Simfonia dalla Cantata BWV 29 v transkripcii Marcela Duprého. Nasledovať bude Sonata I, op. 65 od F. Mendelssohna (1778-1862). Pekným spestrením programu bude tiež Rheinbergerova Cantilene dalla sonata č. 11, op. 148.
V hudobnom programe neopomenieme ani významného velikána francúzskeho romantizmu C. Francka (1822-1890). Od neho si návštevníci koncertu vypočujú nádherný a veľmi emotívny Chorál č. 2. Nasledovať budú diela dvoch talianskych organových skladateľov M. E. Bossiho (1861-1925) a P. Yona (1886-1943). Svoj organový koncert Daniel uzavrie famóznym Finále z 1. sonáty ďalšieho francúzskeho velikána obdobia romantizmu A. Guilmanta (1837-1911).