Andrej (31) a Viktor (31) sú šikovní chalani z Banskej Bystrice, ktorí „žijú kožou“. V roku 2013 založili firmu Servis sedačiek a dnes poskytujú profesionálny servis kožených povrchov po celom Slovensku. Od začiatku však nemyslia len na čísla a biznis, ale aj na životné prostredie. Ako sa dostali až do súkromných tryskáčov, jácht či vrtuľníkov a čo by dnes poradili začínajúcim mladým podnikateľom?

Keď v roku 2013 začínali, podobná služba na Slovensku neexistovala. Tento potenciál sa však rozhodli využiť aj na šírenie osvety a Servis sedačiek sa za 7 rokov vypracoval na lídra na slovenskom trhu. Postupne rozširovali svoje portfólio, zdokonaľovali sa v práci s materiálom a dnes majú okrem kožených sedačiek v garáži bežne zaparkované aj luxusné autá.

Ste mladí chalani a na Slovensko ste priniesli skutočne výnimočnú službu, dá sa povedať, že v rámci trhu ste dosť jedineční. Ako a kedy vznikla myšlienka založiť firmu Servis sedačiek?

Andrej: Bolo to vlastne, ako to tak väčšinou býva, úplnou náhodou. Máme radi pekné veci a už ako mladí sme chodili obzerať rôzne výstavy a veľtrhy. Práve na jednej výstave sme prvýkrát videli technológiu čistenia a opravy kožených sedačiek a doslova nám padla sánka, keď priamo pred nami zmizla diera a fľaky z autosedačky, ktorá bez toho, aby bolo treba vymeniť poškodený materiál, vyzerala ako nová.

Viktor: Keď sme sa začali o celú technológiu intenzívnejšie zaujímať, zapáčila sa nám aj myšlienka pracovať s tak výnimočným materiálom, akým je pravá koža. Je prírodná, nenapodobiteľná a či už na sedačke, kabelke alebo topánkach, vždy je znakom dlhodobej hodnoty, elegancie a pohodlia. Potrebuje len správnu a pravidelnú starostlivosť.

Vy sa teda nevenujete len čisteniu a oprave sedačiek. S čím všetkým sa na vás zákazníci obracajú?

Viktor: Je to veľmi rôznorodé, preto nás to aj tak baví. Gro tvoria určite sedačky a autosedačky, ale poradíme si s akýmkoľvek koženým povrchom, či je to kabelka, topánky alebo kompletný kožený interiér vozidiel. Máme už ale za sebou aj také „lahôdky“, ako interiéry súkromných lietadiel, helikoptér či veľmi exkluzívnych veteránov. No také zákazky nemá človek každý deň!

Obaja ste Stredoslováci z Banskej Bystrice, kde máte aj vlastnú dielňu. Čo ak potrebujem opraviť sedačku a som z druhého konca republiky? Musím za vami vycestovať aj s nábytkom?

Andrej: To určite nie, vždy je pre nás ľahšie vycestovať za sedačkou, ako by mala sedačka cestovať za nami (smiech). Popravde 90 % zákaziek riešime priamo doma u klientov, za ktorými denne cestujeme kamkoľvek v rámci Slovenska. Je to taká jednodňová chirurgia. Ku klientom vždy chodíme dvaja a čistenie zaberie približne hodinku a pol, ale je to vždy individuálne. Stačí, ak nám zákazník pošle vopred fotografie sedačky, a podľa toho vieme odhadnúť cenu aj čas, ktorý oprava alebo čistenie zaberie.

Na trhu pôsobíte už 7. rok. Prezradíte nejakú „pikošku“, ktorá vám, či už v dobrom alebo zlom, utkvela v pamäti?

Andrej: Dnes už len so smiechom spomíname na naše začiatky, keď ani internet nemohol uveriť, čo všetko dokážeme s kožou. Na sociálnych sieťach pravidelne uverejňujeme porovnávacie fotografie pred a po. Dlho sme ale bojovali s tým, že nám nechceli schváliť takéto príspevky, pretože počítač vyhodnotil, že ide o fotky upravené vo Photoshope. Pritom to tak vôbec nebolo! Boli to naozaj výsledky našej precíznej práce.

 

Máte aj nejaké firemné motto, filozofiu? Čo by ste poradili mladým, ktorí sa rozhodnú pustiť do vlastného podnikania?

Viktor: Myslím, že môžem za nás oboch povedať, že nám nikdy nešlo len o biznis a to je určite jedným z kľúčov k úspechu. Uvedomujeme si, že práve my sme tá generácia, ktorej by malo záležať aj na znížení ekologickej stopy, ochrane životného prostredia… A začať treba vždy od seba. Väčšina ľudí dnes chce len rýchlo nakúpiť, keď sa niečo pokazí, vyhodiť a kúpiť nové. Aj tento priestor sa preto snažíme využiť a povedať ľuďom, že nemusia poškodenú alebo opotrebovanú sedačku hneď vymeniť za novú. Keď sa o ňu budú pravidelne a vhodne starať, ušetria nie len peniaze, ale aj životné prostredie. A my k tomu radi prispejeme. Oprava sedačky nie je len ekonomická, ale určite aj ekologická záležitosť.

Ak máte na Andreja a Viktora ďalšie otázky, alebo sa rozhodnete dopriať svojej sedačke zaslúženú starostlivosť, na ich stránke nájdete veľa zaujímavých informácií a overených tipov, ako sa starať o koženú sedačku.