Už o niekoľko dní sa v nádvorí Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici začne šiesty ročník projektu Kino v bazéne. Film o skladateľovi Mariánovi Vargovi otvorí sériu projekcií, ktoré mapujú životy umeleckých tvorcov.

Publikum sa môže tešiť na šesť filmových titulov a opäť aj na netradičný priestor školského nádvoria.

Do programu s podnázvom umenie / žiť organizátori zaradili šesť hraných a dokumentárnych filmov venovaných aktívne tvoriacim umelcom. Prvou projekciou pod holým nebom bude 21. júna o 21:00 hod. dokument Varga o známom hudobnom skladateľovi. Jeho režisérka Soňa Maletz príde spolu s hudobným publicistom Petrom Bálikom diskutovať s divákmi. Na záver večera zaznie niekoľko Vargových piesní v interpretácii Vlada Nosáľa a Petra Markovskeho.

Diváci a diváčky tento rok uvidia napríklad film Posledná rodina (28. jún), sugestívny hraný portrét poľského maliara Zdzisława Beksińskeho a jeho rodiny, ale aj dokument Válek (19. júl) o intenzívnom rozpore známeho básnika a ministra. V bazéne sa tiež premietne film o nahoršom kinematografickom počine všetkých čias s názvom The Disaster Artist (26. júl) a zásadným príspevkom do diskusie o pozícii umelca sú aj fiktívne príbehy Vážený občan (19. júl) a Kráľ Belgičanov (5. júl), ktoré patria k najlepším komédiám uplynulého roka.

Na podujatia Kina v bazéne je voľný vstup. Okrem projekcií projekt ponúka verejnosti jedinečnú možnosť navštíviť netradičný areál Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, za ktorého tvárou stojí architekt Pavel Rek a sochár Jaroslav Kubička. Študenti gymnázia prinášajú do tohto priestoru ďalšie nápady, aké si po desiatkach rokov chátrania zaslúži. Projekt Kino v bazéne sa v roku 2018 realizuje aj vďaka Participatívnemu rozpočtu mesta Banská Bystrica.