V závere júna prinieslo mesto v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom pre obyvateľov mesta zaujímavú novinku. Cyklobus jazdiaci počas víkendov a sviatkov na Králiky a pod Kráľovu Studňu sa okamžite stretol s veľkým záujmom verejnosti a upravený minibus musel často vystriedať aj veľký autobus.

Na základe skúseností prevádzkovateľa autobusu – spoločnosti SAD Zvolen i návrhov verejnosti, dôjde od 4. augusta k výrazným zmenám v tejto doprave. Hlavnou je zmena východiskového miesta, keď po novom už cyklobus nebude odchádzať z Uhliska, ale z Ďumbierskej ulice v Sásovej. Zástavka na Striebornom námestí zostáva zachovaná. K doterajším cieľom, ktorými boli Králiky a Pánska Koliba pod Kráľovou Studňou, pribudnú ale aj turistami a cyklistami obľúbené Donovaly a tiež Šachtičky.

„Na Donovaloch sme v lete 2011 vybudovali a nanovo vyznačili sieť až 250 km cyklotrás. Momentálne prebieha druhá etapa, ktorá bude dokončená už čoskoro a pribudnú ďalšie cyklotrasy vo Veľkej Fatre,“ povedal Miroslav Dobrota, marketingový manažér strediska PARK SNOW Donovaly.

„Som presvedčený, že nielen obyvatelia Sásovej privítajú zavedenie nových spojov na Šachtičky, kde budú mať šancu prežiť príjemné popoludnie na vrchu Pánskeho dielu s nádherným výhľadom na celé okolie Banskej Bystrice. Cyklobus sa bude vracať do mesta až po necelých dvoch hodinách, takže turisti sa budú môcť rozhodnúť, či sa vrátia domov po vlastných, alebo využijú opäť cyklobus“, konštatuje primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. „Nový druh dopravy privítali hneď od začiatku nadšenci cykloturistiky i samotní turisti. Je dobré, že na základe ich požiadaviek môžeme pružne reagovať a ponúkať nové linky, po ktorých bude obľúbený cyklobus premávať,“ uviedol podpredseda BBSK Ladislav Topoľský.

Vzhľadom na fakt, že popoludňajšie spoje boli využívané len minimálne, dopravca zintenzívňuje tie dopoludňajšie. Prevádzka ale ukázala aj dopravný problém pri ceste na Pánsku Kolibu, kde mal najmä väčší autobus problémy, a tak dopravca končil jazdu tohto cyklobusu na Malom Šturci. To sa stretlo s odporom verejnosti, a tak sa cyklobus vrátil na pôvodnú konečnú zástavku. Technické obmedzenia v nepriaznivom počasí ale nemožno obchádzať, takže v prípade nepriaznivého počasia bude koncovou zástavkou tejto trasy Sedlo Malý Šturec: „V prípade priaznivého počasia ale pôjde po Pánsku Kolibu,“ priblížila pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová. Cestovné zostáva aj naďalej vo výške 1 €.