Stredoslovenská galéria pozýva na prednášku galerijného pedagóga Slovenskej národnej galérie Petra Pivodu, zameranú na prácu s mladými ľuďmi.

Prednáška Galéria ako Spot je určená mladým ľuďom od 13 do 16 rokov a je odpoveďou na otázky:  Čo všetko im môže galéria poskytnúť? Môže byť vôbec pre nich atraktívna? Aké metódy a prostriedky využiť s ohľadom na ich záujmy?

Súčasťou prednášky bude aj krátka aktivita s umeleckým dielom, prostredníctvom ktorej si jej účastníci a účastníčky môžu prakticky vyskúšať jeden z možných spôsobov práce s mladými ľuďmi v prostredí galérie.

Peter Pivoda vyštudoval odbor kulturológia na Filozofickej fakulteUK v Bratislave. V roku 2020 tu obhájil dizertačnú prácu venujúcu sa galerijnovzdelávacím programom s občianskym a komunitným presahom. Na oddelení galerijnej pedagogiky Slovenskej národnej galérie v Bratislave pracuje od roku 2014, kde napríklad vedie kurz pre mladých Meetup SNG, pripravuje koncepciu lektorských výkladov a zaujíma sa o programy pre marginalizované skupiny.

Prednáška sa uskutoční v utorok 26. októbra od 17:00 h v Bethlenovom dome. Vstup na podujatie je voľný. Nulovú vstupenku si môžete rezervovať online na  tomto odkaze, alebo v budovách Stredoslovenskej galérie. Kapacita je obmedzená. Podujatie je organizované za dodržiavania aktuálnych protipandemických opatrení.

Podujatie sa koná v rámci festivalu Prvý človek bol umelec 5, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.