Povinné zmluvné poistenie (alebo tiež PZP), ako už názov napovedá, je jediné povinné poistenie, ktoré musíte mať, ak chcete svojím autom na Slovensku jazdiť.

Ale to už určite viete. Možno si naň spomeniete len v momente, keď vám z účtu odíde platba do poisťovne. Málokedy sa už však pozastavíte nad tým, „za čo“ vlastne pri PZP platíte. Pred čím vás kryje a kedy vám dokáže pomôcť.

Obvykle sa nad tým začnete zamýšľať až vtedy, keď už je nehoda na svete – a to je predsa len trocha neskoro.

PZP vám kryje chrbát, ak spôsobíte nehodu

Takže, na čo je vám vlastne to zákonné poistenie auta?

V podstate je to pre vás krytie v prípade, že by ste boli strojcom nehody. Stať sa to môže aj tomu najlepšiemu vodičovi. Poisťovňa za vás vďaka PZP preplatí všetky škody spôsobené na vozidlách a na zdraví všetkých účastníkov dopravnej nehody, ktorú ste zapríčinili.

Okrem toho pokryje aj prípadné náklady právneho konania v prípade, ak by ste museli ísť na súd, alebo dokonca ušlý zisk, zapríčinený nehodou.

Základné zákonné poistenie vás zabezpečí až do škody vo výške 5 miliónov eur na zdraví a 1 milión eur na majetku či ušlom zisku. Rôzne poisťovne ponúkajú aj pripoistenie na vyššiu sumu – napríklad v prípade poistenia od ČSOB až do výšky 7 miliónov eur na zdraví a majetku.

Určite vám teraz vŕta v hlave, na čo je poistenie až v takej výške, keď bežné poistné udalosti sa hýbu v rozmedziach desiatok tisíc eur?

Poistenie však musí kryť všetky pravdepodobné druhy nehôd – a ak by sa náhodou stalo, že spôsobíte napríklad reťazovú haváriu na diaľnici, určite si výšku poistenia budete pochvaľovať.

Asistenčné služby – záchranné koleso v krízovej situácii

K uzatvorenému PZP dostanete často aj právo využívať asistenčné služby poisťovne.

Pre každého motoristu to je skutočné „záchranné koleso“, ktoré vás vytiahne zo šlamastiky vo všelijakých prípadoch. Napríklad v prípade ČSOB Asistenčnej služby vám pomôžu:

  • s odtiahnutím a úschovou vozidla v prípade havárie,
  • pri strate kľúčov,
  • s defektom,
  • s opravou drobných porúch priamo na mieste,
  • pôžičkou v prípade poruchy v zahraničí,
  • a mnohými inými…

Ako si založiť novú poistku

Privážate auto zo zahraničia na Slovensko? Kúpili ste nové či ojazdené auto? Dostali ste auto do daru?

V každom z týchto prípadov si musíte založiť nové zákonné poistenie. Každou zmenou majiteľa totiž pôvodné PZP zaniká, a musí sa uzatvoriť nová zmluva. A môžete ju mať už za niekoľko minút.

Založiť si novú poistku je otázkou len niekoľkých klikov.

PZP sa dá založiť online – stačí zadať osobné údaje, informácie o aute z technického preukazu, zaplatiť prvú splátku – a je to. Biela karta a ďalšie dôležité dokumenty vám po vybavení prídu elektronicky a spolu so Zelenou kartou do niekoľkých dní aj poštou.