Vykurovacia sezóna je už v plnom prúde, a to pre mnohých z vás znamená, že musíte siahnuť hlbšie do peňaženky, aby ste pokryli zvýšené náklady. Kúrenie ovplyvní rodinný rozpočet aj vtedy, keď zima nie je tuhá, keď však poznáte niekoľko trikov, dokážete náklady osekať o veľmi zaujímavú sumu. Nejde o nič náročné, stačí nezabúdať na tieto rady a za vykurovaciu sezónu môžete ušetriť aj stovky eur. Na čo by ste si mali dávať pozor a naopak, čomu by ste sa mali vyhnúť?
Jasné, každý máme radi teplo v zime, ale je zbytočné byt či dom prekurovať. Jednak to je neekonomické a navyše v prekúrených priestoroch je suchý vzduch. Suchý vzduch vysušuje vašu sliznicu, čo môže viesť ku krvácaniu z nosa alebo podráždeným očiam. Okrem toho sa v suchom vzduchu veľmi ľahko šíria vírové ochorenia.
Regulujte teplotu
Ideálna izbová teplota je 21-21,5°C, je zbytočné ju prekračovať, potom sa človek cíti unavený a chce sa mu spať. Nastavte si termostat tak, aby na túto teplotu vykúril miestnosti vtedy, keď ste doma. Na noc a vtedy, keď nie ste doma, nastavte zníženú teplotu, ideálne na 17-18°C.
Skúste, či vám tesnia okná
Po čase sa môže stať, že aj kvalitné drevohliníkové okná môžu prejaviť únavu materiálu a už netesnia tak, ako keď boli nové. Nie je to nič závažné, stačí dať okolo rámu izolačnú vrstvu, ktorá zabráni úniku tepla. Chystáte sa vetrať? Nestačí otvoriť okno iba na ventilačku a pol hodiny počkať. Vetrajte nárazovo, do kríža a vždy iba niekoľko sekúnd.
Využívajte vonkajšie rolety či žalúzie
Sklená výplň okien nemá žiadne izolačné vlastnosti, izoluje iba vzduchová bublina, ktorá je medzi sklami, no keď používate vonkajšie rolety či žalúzie, nechajte ich spustené – medzi oknom a vonkajšou teplotou sa vytvorí vzduchová bublina, ktorá funguje ako izolácia.
Nechajte radiátory dýchať
Nedávajte sušiť opranú bielizeň na horúce radiátory. Tiež dávajte pozor, aby vaše záclony či závesy neprikrývali radiátor. Prečo? Pretože, aby radiátor vykúril izbu na požadovanú teplotu, bude mať vyššiu spotrebu, keď nemôže voľne „dýchať“.