Obľúbená akcia v Brusne je na programe už túto sobotu, 20. mája. Nielen súťaž vo varení tradičného regionálneho pokrmu, ale aj pestrý sprievodný program budú lákať do areálu pri miestnom futbalovom ihrisku.

Azda len málokomu z regiónu treba pripomínať, že Čipkárskô je tradičná mäsovo-zeleninová polievka s trhancami, ktorú si kedysi pripravovali obchodníci – čipkári z Brusna pri svojich cestách. Na svojich vozoch mali zhotovené unikátne „mašiny“, respektíve upravené kotlíky, v ktorých práve takéto jedlo pripravovali.

Mašina je v podstate špeciálny hrniec s komínom uprostred, do ktorého sa vhadzuje drevo či uhlíky, a polievka sa varí okolo neho. Zvyčajne takto obchodníci varili na vozoch priamo za jazdy.

Špecifické je však Čipkárskô aj spôsobom konzumácie. Najskôr si totiž vychutnáte husté súčasti – hovädzie, zeleninu, zemiaky a trhance, ktoré vyberiete deravou varechou a až potom vývar.

Už osemnásty ročník súťaže vo varení tohto miestneho pokrmu odštartuje o 10-tej hodine. Od začiatku bude na pódiu pripravený aj hudobný program, v ktorom sa dopoludnia predstavia napríklad deti z tamojších škôl.

Verejnosti sa však otvorí aj výstava brusnianskych umelcov, pre deti budú od 11-tej hodiny pripravené sprievodné súťaže a aktivity na futbalovom ihrisku. Najmä pre najmenších bude od 14-tej hodiny pripravený aj program Fíha tralala od BABY bandu.

Dospelých ale okrem súťaže vo varení môže zabaviť aj ďalšie netradičné meranie síl vo vrhu kluchtou, teda kusom hrčavého dreva, ktoré je na programe od 11.00 h.

O 15-tej sa na pódiu predstaví aj víťaz televíznej folklórnej šou Zem spieva – folklórny súbor Urpín, neskôr zaspieva aj Samo Tomeček a od 19-tej vystúpi kapela Gladiator.

Zábavu na parkovisku pri futbalovom ihrisku FK 34 Brusno zakončí čipkárska veselica.