Tisícky chorých a jedno úmrtie na ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), také sú v skratke aktuálne štatistiky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici za 11. kalendárny týždeň, ktorý zbiera a analyzuje údaje o chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) za celý región.

Ťažkému akútnemu respiračnému ochoreniu podľahol 87- ročný muž z okresu Banská Bystrica, ktorého hospitalizovali v Rooseveltovej nemocnici na dlhšie trvajúce teploty kašeľ a sťažené dýchanie. Navyše trpel kardiovaskulárnym ochorením, vysokým tlakom a cukrovkou. Nebol očkovaný proti chrípke. Chorobe podľahol v pondelok, pričom z následného laboratórneho vyšetrenia bola dokázaná chrípka typu B.

nadcha-doktorka
Foto: ilustračné (Pixmac)

V tomto týždni hlásili lekári prvého kontaktu 7258 akútnych respiračných ochorení (ARO), čo predstavuje chorobnosť 1879 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich chorobnosť v tomto týždni. Z toho je chrípke podobných (CHPO) 965 ochorení, čo predstavuje chorobnosť 250 na 100 000 osôb v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. V medzitýždňovom porovnaní je výskyt ARO nižší o 0,3 percenta a výskyt CHPO je takmer rovnaký. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je však výskyt ARO vyšší o 14 percent a výskyt CHPO o 11,5 percenta. Počet chorých na ARO v absolútnych číslach je v 11. kalendárnom týždni najvyšší v okrese Lučenec (909), Rimavská Sobota (830), Revúca ( 808), Veľký Krtíš ( 770) a Banská Bystrica (936), ale aj v okresoch Zvolen, Žiar nad Hronom a Poltár. Čo sa týka chrípky, najviac pacientov je v okresoch Revúca, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Žarnovica,Zvolen a Lučenec. Napriek klesajúcemu výskytu týchto ochorení zachovávajú epidemiológovia podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ MUDr. Márie Avdičovej prísnu epidemiologickú bdelosť hlavne v súvislosti s výskytom SARI a chrípky typu A(H1N1).

V porovnaní s uplynulým týždňom je takmer na rovnakej úrovni aj počet komplikácií z uvedených ochorení – predstavuje 4,3 percenta z celkového počtu chorých. Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (153 prípadov), v 80 prípadoch zápalmi stredného ucha a až v 77 prípadoch zápalom pľúc. Ochorenia na ARO však tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu detí základných škôl (2391 chorých detí tejto vekovej skupiny), pomerne vysoká chorobnosť je aj medzi stredoškolákmi. Najnižšia chorobnosť je v tomto týždni medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom, teda ľuďmi od 20 do 59 rokov. Podobný trend je aj medzi chorými na chrípku. Epidemiológovia urobili celú štatistiku na základe hlásení 60 percent lekárov pre deti a dorast a 58 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých.

Vzhľadom k vývoju počasia epidemiológovia opätovne upozorňujú, že chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje okrem dýchacích ciest celý organizmus. Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje. Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Preto odporúčajú venovať zvýšenú pozornosť hygiene, strave i dostatočnému pohybu.