Cestovateľský festival Cestou necestou sa na svojej januárovej púti opäť zastaví aj v Banskej Bystrici. Uskutoční sa v kultúrnom centre Záhrada a potrvá dva dni.

Cieľom festivalu Cestou necestou, ktorý vznikol v roku 2013, je inšpirovať ľudí cestovať na všetky svetové strany a spoznávať nepoznané. Tentoraz nás zavedie do Peru, Maroka ale aj na Kamčatku, do Číny, Indie či na cyklistický ultramaratón.

Program festivalu v CNK Záhrada

Utorok 22. január

18:00 h

Michal Mihál a Natália Luptáková: Československá Expedícia Maroko na dvoch Patroloch 2018

O tom, ako sedemčlenná posádka na dvoch starých Patroloch prešla Maroko, ako vystúpila na najvyšší vrch arabského sveta, ale aj o preplnených úzkych uličkách starých miest a o tom, ako posádka kvôli rieke nemohla prejsť Saharu.

19:25 h

Pavel Dvořák: Desať rokov v Číne

„Keď som išiel prvýkrát v roku 2009 do Číny, nevedel som do akej krajiny idem. Vkročil som do neznáma. Mal som len jedno očakávanie. Že sa mi tam bude páčiť a že tam pravdepodobne zostanem. Oboje sa splnilo…“ Bude to už desať rokov čo Pavel Dvořák žije v Číne. Viac ako polovicu každého roka trávi na cestách po tejto obrovskej krajine a spoznáva všetky jej zákutia. Slávne, ale aj skryté. Jej pekné ale aj škaredé stránky. Zbiera príbehy ľudí Číny. A takú Čínu nám ukáže. Krásnu, pestrú, nedokonalú a ľudskú.

20:45 h

Miroslav Peťo: Ski the World – Peru 2018

Vyberieme sa za skialpinizmom do Peru, konkrétne do pohoria Cordillera Blanca, ktoré sa týči nad mestom Huaráz a ktoré domáci hrdo nazývajú najvyšším tropickým pohorím na svete. Miro Peťo spolu s kamarátmi Robom Vrlákom, Tiborom Hromádkom a Ivanom Kravjanským pôsobili v tejto oblasti v máji 2018 a okrem iného sa im podarilo vystúpiť a zlyžovať ikonickú horu Artensonraju (6 025 m). Ale nielen o horách bude ich multimediálna prezentácia… (Expedícia bola podporená z Expedičného fondu OZ Cestou necestou.)

Streda 23. január

18:00 h

Slavomír Pačuta: Kamčatka

Krajina ohňa a ľadu. Miesto, o ktorom ani samotní Rusi veľa nevedia. Bez cestovky, bez sprievodcu, iba s palcom hore v tesnom kontakte s domácimi obyvateľmi na poloostrove vzdialenom desať časových pásiem.

19:25 h

Milan Hano: Juhovýchodná Ázia – V tieni minulosti

„V akom nádherne fungujúcom svete sme sa to ocitli? Hovorím mojej priateľke Lenke na letisku v Bangkoku po tri a pol mesiaci masochizmu v Indii…“ To som ešte netušil, že náš výlet sa pretiahne o neplánované tri mesiace. A ani vo sne by minenapadlo, že v Kambodži budeme pozorovať koraly a fosforeskujúci planktón, že uvidíme šokujúce zverstvá Červených Kmérov, že v budhistickom komunizme menom Laos sa stratíme v džungli bez sprievodcu, že osemhodinová plavba po Mekongu môže byť tak šialene dlhá a že ma skoro zašliapne slonia mamina, keď fotím jej potomka na miestnom festivale… Vietnam – ľadová káva a poriadne silná, so zeleným čajom na zapitie! Ho Či Minova horská cesta zo Saigonu do Hanoja na poddimenzovanej motorke vo dvojici a plne naložení – zvládne to motorka alebo my? A na záver? Kto by si nevychutnal národný park Cat Ba aj s malou plavbou na kajaku cez plávajúce rybárske dediny na otvorenom mori… len pozor na vlny! Milan Hano, spoluorganizátor festivalu Cestou necestou, sa v Záhrade predstaví po prvý raz.

20:50 h

Jan Kostaa: Cyklistický ultramaratón NC4K

Jeden kontinent, sedem krajín, štyri tisíc kilometrov sólo jazdy, bez podpory. Cieľ – 700 km za polárnym kruhom. To je ultramaratón NorthCape 4000. Jan Kostaa z Banskej Bystrice je finisher tejto masochistickej udalosti. Dal to za 15 dní, 10 hodín a 42 minút!

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.