Quantcast

Veľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku spolu so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici pripravujú výstavu k 25. výročiu černobyľskej tragédie a k odozve katastrofy vo svete, pod názvom Zvony Černobyľa. Vernisáž výstavy sa uskutoční o týždeň, 27. apríla 2011 o 15.00 v Átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici za osobnej účasti ukrajinského veľvyslanca na Slovensku Jeho Excelencie Oleha Havašiho, radkyne pre otázky kultúry a národnostných menšín Iryny Kurulenko a radcu pre politické otázky Dmytra Konyševa.

Černobyľská katastrofa nastala 26. apríla 1986 v atómovej elektrárni na Ukrajine. Išlo o najhoršiu haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu pokusu došlo k prehriatiu a následne explózii štvrtého reaktora, do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval takmer celou Európu. Pri tragédii zomreli tisícky ľudí, tisícky ďalších výbuch zdravotne natrvalo poškodil a rádioaktivitou zamoril celé okolie elektrárne.

Cieľom výstavy je zoznámiť divákov s udalosťami, ktoré nastali pred štvrťstoročím na Ukrajine. Fotografie zaznamenávajú práce na odstránení jadrovej katastrofy a porovnávajú ich so súčasným stavom černobyľskej elektrárne. Taktiež poukazujú na opatrenia ukrajinskej vlády, ktorých cieľom je zjednotiť úsilie pri prekonávaní dôsledkov katastrofy.

V čase, keď sú opodstatnené obavy z ďalšej jadrovej katastrofy je výstava mimoriadne aktuálna ako paralela s udalosťami v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima.