Február má v meste pod Urpínom vždy výnimočnú a slávnostnú atmosféru. Každoročne je spätý s oceňovaním osobností Banskej Bystrice, ktorí svojimi vlastnosťami, skúsenosťami a poctivou prácou vytŕčajú z davu.

Desať významných ľudí a kolektívov, ktorí sa pričinili o rast a dobré meno nášho mesta dnes ocenil primátor Ján Nosko v Cikkerovej sieni historickej radnice. Lekár, disident, archeológ, odporcovia násilia, vokalistka a pedagogička, rozhlasák, hoteliér, muzikologička, historička, ochrancovia prírody… Tak by sme mohli stručne charakterizovať tých, ktorí sú od dnešného večera čestne zapísaní v Pamätnej knihe Banskej Bystrice.

Slávnostným galavečerom odovzdávania ocenení Cena mesta, Cena primátora a udeľovania Čestného občianstva sprevádzala moderátorka Janette Štefánková. O kultúrny program sa postarali Patrícia Kurtulíková hrou na husle a spevák Pavol Hammel.

Všetci ocenení si z rúk primátora Jána Noska prevzali výtvarný motív originálneho grafického listu pod názvom „História BB“, ktorý vytvorili grafici z Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici – Igor Benca a Patrik Ševčík. Zobrazuje sochu panny Márie z morového stĺpa a strechu radnice – dva symboly banskobystrického námestia, ktoré reprezentujú históriu a súčasnosť.

Čestné občianstvo bolo udelené legende banskobystrickej chirurgie, lekárovi Danielovi Petelenovi, in memoriam, ktorý celý svoj život zasvätil službe ľuďom a ochrane ich zdravia. Za celoživotný postoj k pravde, ľudským hodnotám i národnej pamäti právom patrí Čestné občianstvo aj Jánovi Langošovi, in memoriam.

Cena mesta za rok 2019 patrí profesorovi Gejzovi Balassovi, in memoriam za archeologický prínos a neúnavnú prácu v oblasti múzejníctva. Operná speváčka a vokálna pedagogička Božena Fresserová získala ocenenie za celoživotné dielo a prínos pre kultúru a pedagogiku. Trojlístok tohtoročných laureátov v tejto kategórii uzatvárajú členovia Krajského koordinačného centra občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu v Banskej Bystrici. Napriek tomu, že centrum už neexistuje (1989 – 1992), jeho členovia niekoľko rokov presadzovali pokojné postupy a tlmili nenávistné prejavy časti obyvateľov, ktorí mali tendenciu vyvolávať nepokoje počas mohutných demonštrácií v roku 1989.

Cenu primátora si prevzali piati laureáti. Jánovi Bočkayovi, ktorého meno sa desaťročia spája s Hotelom Lux, patrí ocenenie za dlhoročný prínos v oblasti hotelových služieb a za rozvoj cestovného ruchu v Banskej Bystrici. Aj meno Juraja Dubovca bude už navždy zapísané v Pamätnej knihe nášho mesta. Významné ocenenie si prevzal za celoživotné dielo v oblasti rozhlasovej tvorby a za výrazné počiny v oblasti folklórnej hudby a folklorizmu. Za výrazný prínos vo vedeckej, spoločenskej, výchovno-vzdelávacej a publikačnej činnosti a za dlhoročnú prácu v oblasti histórie a kultúry si Cenu primátora odniesla aj Mária Gallová. Muzikologička Zuzana Martináková si z rúk primátora prevzala ocenenie za dlhoročný prínos v oblasti muzikológie, vzdelávania a odbornej publikačnej činnosti, prezentáciu slovenskej hudby doma i v zahraničí. Desiatku tohtoročných laureátov uzatvorila inštitúcia Štátna ochrana prírody SR za dlhoročné pôsobenie v oblasti ochrany prírody, krajiny a ich zložiek a pri príležitosti 100. výročia štátnej ochrany na Slovensku.