Na základe návrhov občanov i niektorých poslancov vybrala kultúrna komisia, mestská rada a následne mestské zastupiteľstvo, laureátov Ceny mesta za minulý rok.

Michal Handzus a Stanley Cup, Banská Bystrica, 8.8.2013Cenu mesta získa hokejista Michal Handzuš, ktorý si vlani splnil svoj kariérny sen v NHL ziskom slávneho Stanleyho pohára. Ten v lete priviedol aj do Banskej Bystrice.

Komisia zastupiteľstva pre kultúru najskôr odporučila občiansky návrh na ocenenie presunúť na udeľovanie cien pre najlepších športovcov. „Aj napriek tomu, že v materiáli je odporučené, aby sme mu udelili cenu športovca, z môjho pohľadu spĺňa požiadavky na cenu mesta. Vystupovanie a pôsobenie Michala Handzuša je nad rámec športovca mesta,“ povedal na utorňajšom zasadnutí zastupiteľstva nezávislý poslanec Pavol Bielik. Podobne sa vyjadril aj nezaradený poslanec Ján Chladný a s návrhom napokon súhlasilo aj celé prítomné poslanecké plénum.

Handzuš už získal, spolu so súčasným trénerom HC ’05 Vladimírom Országhom, Cenu primátora mesta Banská Bystrica za rok 2002. Obaja boli vtedy členmi zlatého tímu na hokejových majstrovstvách sveta v Göteborgu.

Ďalším oceneným bude historik a filatelista Michal Kiššimon, ktorý je napríklad aj členom redakčnej rady Bystrického Permonu a podieľa sa tiež na organizácii mnohých výstav. Za organizáciu medzinárodných leteckých dní na Sliači získa ocenenie mesta aj Hubert Štoksa. Slovak International Air Fest sa postupne vyprofiloval na jedno z najmasovejších podujatí organizovaných na Slovensku a schválený návrh oceňuje najmä veľký prínos akcie pre rozvoj cestovného ruchu, ale aj služieb v regióne.

julius cesnakIn memoriam, mesto ocení aj niekdajšiu zbormajsterku Štátnej opery Darinu Turňovú. Popredná osobnosť banskobystrickej umeleckej hudobnej scény umrela 31. marca minulého roku. Ocenenie pripadne aj niekdajšiemu najdlhšie slúžiacemu mešťanostovi Banskej Bystrice Júliusovi Česnakovi. Vo funkcii prvého muža mesta stál v rokoch 1893 až 1923, pričom vo funkcii začínal ako 29-ročný. Zomrel vo veku 71 rokov 13. apríla 1933.

Ďalšie ocenenia udelí primátor mesta na základe svojho rozhodnutia, pričom podobne bude vychádzať aj z odporučení verejnosti, ktorá mohla do polovice januára zasielať svoje návrhy.

Ceny mesta Banská Bystrica a ceny primátora za rok 2013 udelia 12. marca v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice.