Quantcast

Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca získalo Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky za umenie za rok 2015.

Zuzana Hájková preberá cenuZ rúk ministra kultúry Mareka Maďariča ju vo štvrtok 3. marca na pôde Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (MK SR)  prevzala riaditeľka Divadla Štúdia tanca Zuzana Hájková.

Cenou ministra kultúry SR za rok 2015 bolo ocenených celkom sedem profesionálnych umelcov či umeleckých skupín. Ako uvádza oficiálna správa vydaná MK SR, ide o ocenenie, ktoré minister udeľuje jednotlivcom alebo kolektívom ako prejav ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach umenia.

Divadlo Štúdio tanca získalo cenu za významný prínos k rozvoju slovenského tanečného umenia vytvorením zázemia pre vznik množstva nových diel pôvodnej autorskej tvorby, ktoré mali výrazný vplyv na vývoj súčasného tanca na Slovensku, ako aj za úspešnú propagáciu slovenského tanečného umenia v zahraničí. Kolektív Divadla Štúdio tanca sa oceneniu teší a váži si uznanie, ktoré v neľahkých časoch svojej existencie dostal.

Kolektív Divadla Štúdio tanca, ocenenie MKSRĎalšími ocenenými sú básnik, prozaik, autor rozhlasových hier a tvorby pre deti a bývalý politický väzeň Rudolf Dobiáš, umelecký súbor Moyzesovo kvarteto, zberateľ, mecenáš a propagátor umenia Gerard Meulensteen, producent a režisér Ivan Ostrochovský, akademický sochár, dizajnér a vysokoškolský pedagóg Štefan Klein a dramaturgička a scenáristka Jana Liptáková. V tomto roku prijalo ministerstvo kultúry 65 návrhov na udelenie ceny, ktoré posudzovala hodnotiaca komisia na čele s predsedom Martinom Šmatlákom.