Začiatkom roku 2009 sa popri organizovaní prvej cementÁRTne v Banskej Bystrici sformovala neformálna skupina ľudí spája(ť_je)umenie, ktorá sa rozhodla podporiť kultúrne dianie v Banskej Bystrici. Umením oživiť priestory, ktoré stratili na svojom význame a funkcii, nie však na atraktivite, oboznámiť ľudí s netradičnými formami umenia a udržiavať záujem o jeho tradičné formy, dať príležitosť umelcom prezentovať sa, realizovať sny a predstavy “mladých“ a byť tak príkladom.

V dňoch 22.6. – 24.6.2011 sa vďaka tejto skupine mladých ľudí uskutoční už tretí ročník festivalu umenia cementÁRTňa 2011 s mottom pohybliví nehovoria. „Tento názov vychádza z hlavnej myšlienky nehovoriť o pohybe, pohybom hovoriť“ a ide v podstate o posolstvo nášho festivalu,“ hovorí Juraj Havlík, jeden z jeho organizátorov a dodáva: „Chceli sme vytvoriť alternatívu piatkom v krčmách a rozhodli sme sa dostať umenie von.“ Táto akcia je totiž špecifická najmä priestormi, v ktorých bude prebiehať. „Myslím si, že zrúcanina cementárne má zaujímavú atmosféru, v ktorej môžu umelci tvoriť a čerpať inšpirácie. Navyše, cementáreň je podľa mňa slušnejšia ako krčma a poskytuje umelcom viac slobody ako divadlo. V súčasnosti záujem mladých ľudí o kultúru upadá, čo je možno spôsobené aj tým, že je všetko k dispozícii a človek si to preto už tak neváži. Naším zámerom bolo oživiť tieto priestory, pretože práve oni môžu dať ľuďom podnet, aby prišli,“ hovorí Juraj.

Na všetkých mladých ľudí, ktorých priláka tohtoročná cementÁRTňa čakajú v stredu 22.6. a vo štvrtok 23.6. zaujímavé prezentácie, vorkšopy a diskusie najmä v meste, či už v galérii alebo v Benického záhrade. Pre účasť na prezentáciách a vorkšopoch je nutné vopred zaslať mail na artne@artne.sk s názvom prezentácie/vorkšopu a menom, aby sa organizátori vedeli prispôsobiť počtu uchádzačov. „Diskusie a vorkšopy sme chceli  dostať z cementárne, pretože v nej nie sú vhodné podmienky na debatovanie,“ hovorí Juraj, ktorý zároveň upozornil na diskusie so vzácnymi hosťami: „V stredu sa bude diskutovať o slovenskom umení a slovenskej tvorbe s Kolomanom Kertészom Bagalom a Pavlom Maruščákom a vo štvrtok sa uskutoční diskusia o histórii mesta a jeho najznámejších predstaviteľoch s Jánom Balážom, Klárou Kubičkovou a Milanom Lichým.“ V piatok 24.6. večer si môžete prísť vychutnať hudbu, divadlo, tanec a výstavy v budove cementárne, kde napríklad vystúpi skupina Padlášový výber z Banskej Štiavnice alebo známy gitarista a spevák Zdeněk Bína z bývalej českej kapely -123 minut. Kompletný program festivalu si môžete pozrieť na tejto stránke…

Festival sa oproti prvým dvom ročníkom, ktoré boli jednodňové, bude líšiť najmä tým, že tentoraz pôjde o trojdňovú akciu. „Nie je to trojdňové preto, aby sme mali viac času, ale aby to bol človek schopný lepšie vstrebať,“ hovorí Juraj.

Vstup na túto akciu je zadarmo, pričom však bude možnosť zaplatiť dobrovoľné vstupné, ktoré týmto mladým ľuďom pomôže s financovaním festivalu a jeho ďalších ročníkov. „Očakávame, že sa tohto festivalu zúčastní asi 200 – 300 ľudí, najmä stredoškolákov a vysokoškolákov. Nechceme totiž organizovať žiadnu veľkú akciu, malo by to byť trochu komornejšie, ale všetci záujemcovia o umenie budú srdečne vítaní,“ dodal na záver Juraj.

O neformálnej skupine ľudí spája(ť_je)umenie a podujatiach, ktoré organizovala, sa viac dozviete na ich stránke…