Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM sa tento rok koná netradične v júni. Už 19. ročník tohto významného environmentálneho podujatia podporuje celoeurópsku kampaň Dobrá klíma pre svet, ktorý mám rád, vyhlásenú komisárkou Európskej únie pre oblasť klímy Connie Hedegaard. Festival sa oficiálne začína v pondelok 3. júna, no už počas víkendu sú jeho predzvesťou dve zaujímavé podujatia.

Envirofilm 2013V sobotu 1. júna na Námestí SNP a v mestskom parku (9. – 11. hod.) sa uskutoční Hromadná cyklojazda hviezd mestom, ktorej sa zúčastnia známi športovci.

V nedeľu 2. júna (Fakulta zdravotníctva SZU, Bernolákova ul. o 17. hod.) to bude stretnutie s francúzskym spisovateľom a brethariánom Henri Monfortom, ktorý žije nezávisle na jedle! Besedu, na ktorej Henri Monfort uvedie svoju knihu Pránická výživa – Iná cesta k spiritualite, bude moderovať známy český herec Jaroslav Dušek.

Od pondelka do soboty (3. až 8. júna) sa v Banskej Bystrici a ďalších ôsmich mestách Slovenska Envirofilm 2013 rozbehne naplno. Ponúkame vám informácie o všetkom, čo festival tento rok prinesie svojím banskobystrickým návštevníkom. Teda, o takmer všetkom. Zatiaľ neprezradíme mená autorov a názvy ocenených filmov. Dozviete sa to v piatok, po slávnostnom odovzdávaní cien.

Trochu štatistiky…

22Do 19. ročníka Envirofilmu filmári z 29 krajín sveta prihlásili 186 filmov, ktoré 27. marca až 2. júna hodnotila výberová komisia. Komisia zasadala v Banskej Bystrici v zložení Kateřina Javorská (dramaturgička, scenáristka a vysokoškolská pedagogička na Akadémii umení v Banskej Bystrici), Jana Mesiariková (moderátorka, redaktorka, dramaturgička RTVS v Banskej Bystrici) a Marek Janičík (režisér dokumentárnych filmov). Do hlavnej súťaže o ceny Envirofilmu 2013 komisia nominovala 52 filmov z 15 krajín, najviac z Českej republiky, Slovenska, Francúzska.

Začiatkom mája sa v Banskej Bystrici stretla medzinárodná filmová porota – František Palonder (SR), Kateřina Javorská (SR), Michael Havas (Nový Zéland, Česká republika), Iwona Siekierzynska (Poľsko), Ferenc Varga (Maďarsko). V zmysle propozícií festivalu rozhodla o udelení dvoch hlavných cien (prvý raz v histórii festivalu sú dve hlavné ceny!), štyroch  cien v hlavných kategóriách a ďalších 14 cien. O Cene detskej poroty sa bude rozhodovať počas festivalu.

Envirofilmáčik sa po druhý raz uskutoční v banskobystrickej  Škole u Filipa a premiéru bude mať v Základnej škole pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Rooseveltovej nemocnici. Deti budú hodnotiť vybrané filmy a ten najlepší odmenia cenou, ktorú samy vyrobia. V Škole u Filipa budú mať počas festivalového týždňa rôzne podujatia a deti v nemocnici už tradične navštívia filmári.

Niečo z programu festivalu

Okrem každodenných prehliadok súťažných filmov v Kinosále Múzea SNP a premietania filmov pre školy (Akadémia umení a Stredoslovenské osvetové stredisko), sa milovníci dobrého dokumentu, a Banskobystričania zvlášť, môžu tešiť na pásmo vzácnych snímok z archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktoré sa viažu k Banskej Bystrici (pondelok 3. jún od 16. hod., Múzeum SNP). 13Je medzi nimi napríklad aj film Banská Bystrica, ktorý v roku 1955 nakrútil Vojtech Andreánsky či filmové týždenníky s udalosťami ako Lyžiarske majstrovstvá ČSR v Banskej Bystrici(1946), Oslavy 6. výročia SNP (1950), Smrečina v Banskej Bystrici (1952) a ďalšie.

Ani tento rok nebude na festivale chýbať slovenský dokumentarista Pavol Barabáš. Na stretnutí s ním (streda 5. jún o 19. hod., Cinemax) diváci absolvujú objavnú cestu neznámou Afrikou ale aj na hrebene Tatier a hlboko do ich podzemia.

Ukážky z pripravovanej premiéry filmu Up in Smoke dánskeho filmového tvorcu Toma Heinemanna, ako aj z ďalších jeho filmov, sú na programe vo štvrtok 6. júna (Múzeum SNP, o 18. hod.). Na besede bude Tom Heinemann hovoriť o aktuálnych témach globálneho ohrozovania životného prostredia, o klimatických zmenách a dodržiavaní Kjótskeho protokolu.

Kto je Tom Heinemann?

Dánsky investigatívny žurnalista. Jeho film Ničiaca dohoda (A Killer Bargain) získal Grand Prix na Envirofilme 2007. Tento novinársky majstrovsky spracovaný dokument mimoriadne zapôsobil na porotu aj festivalové publikum. Predseda medzinárodnej poroty Envirofilmu 2007 Jan Gogola na margo filmu povedal: „Tento film je vrcholná publicistika, je to veľká sila…“ Tom Heinemann a jeho manželka a kameramanka zároveň Lotte La Cour si Grand Prix 2007 prišli osobne prevziať na Slovensko, do Banskej Bystrice. V roku 2009 Tom Heinemann súťažil na Envirofilme s filmami Horká chuť čaju a Veža sľubov.

Zelený svet

Súťaž pre malých aj väčších výtvarníkov sprevádza Envirofilm už osemnásty rok. Téma tohto ročníka bola – Moje predstavy o svete, ktorý mám rád. Súťažilo 4 646 prác od 4 508 detí, žiakov a študentov v kategóriách: Kresba, maľba, grafika a kombinovaná technika (4 113 prác), Detský animovaný film (35 prác), Čiernobiela a farebná fotografia (492). Obohatením najmä prvej súťažnej kategórie je 251 prác zo zahraničia –  Srbsko, Rumunsko, Španielsko, Poľsko, Rakúsko, Česko, Čína a Lotyšsko. Práce hodnotila odborná porota v zložení: Štefan Kocka, Ladislav Vojtuš, Eva Beňačková a Miroslav Zaťko. Autori víťazných prác si ocenenia prevezmú na slávnostnom odovzdávaní cien v pondelok 3. júna od 13.30 hod. v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Envirofilm pre deti

Deti, mládež, sú neodmysliteľnou súčasťou festivalu Envirofilm a robia ho krajším nielen prostredníctvom svojich výtvarných prác ale aj svojou účasťou na podujatiach, ktoré pre ne organizátori pripravujú. V areáli Múzea SNP sa aj tento rok môžu zúčastniť rôznych súťaží a tvorivých dielní. Iste ich potešia ukážky sokoliarskeho umenia Svätého Bavona z Banskej Štiavnice, NGO dedinka či ekoaktivity s pracovníkmi CHKO Poľana a NAPANT.

Pokus o slovenský rekord

Počas uplynulých ročníkov sa do Knihy slovenských rekordov zapísali viaceré pozoruhodné „zelené“ rekordy. Na rade je ďalší pokus, ktorý sa odlišuje od tých predošlých. Bude sa realizovať v chránených územiach. Štátna ochrana prírody SR (rezortná organizácia ministerstva životného prostredia) sa po prvýkrát v histórii pokúsi o slovenský rekord v rámci akcie Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach. Úsilie o vytvorenie rekordu symbolicky vyvrcholí 5. júna – na Svetový deň životného prostredia. 5Cieľom podujatia, ktoré je sprievodnou aktivitou Envirofilmu 2013, je prilákať do prírody a chránených území deti zo všetkých kútov Slovenska. Ochranári z 8 národných parkov, 10 chránených oblastí, Regionálneho centra ochrany prírody vo Zvolene a Správy slovenských jaskýň poukážu na to, že čas strávený v prírode je pre deti zmysluplný. Môžu sa v nej naučiť skutočným  hodnotám a pokore. Deti sa oboznámia s hodnotami najstarších pralesov a mokradí Slovenska, vtáčieho územia v Latorici, travertínov v Bešeňovej, Prelomu Dunajca v PIENAPe a orchideí v NP Nízke Tatry. Turniansky hradný vrch, hrad Šomoška, Pohanský hrad, Starý hrad – Strečno ale aj Šarišský hradný vrch spoznajú z hľadiska histórie a ich významu pre ochranu prírody. Mladí milovníci prírody prejdú Manínskou tiesňavou, Gaderskou dolinou, Drienčanským krasom, krasom v Muránskej planine a cez Náučný chodník Slané vody na Hornej Orave sa dostanú až do Poľska. Navštívia aj Botanickú záhradu v Banskej Štiavnici, Hurbanov park v Dunajských luhoch a Zoborskú lesostep v Ponitrí… Ako to všetko dopadlo a či padol aj rekord, sa dozvieme 5. júna v Národnej prírodnej rezervácii Badínsky prales.

Envirofilm aj v Záhrade CNK

V banskobystrickej Záhrade (nájdete ju na konci pasáže Beniczkeho domu) si v utorok (9. hod.) môžete pozrieť priekopnícky dokument z produkcie  EEA, zameraný na nadmernú spotrebu prírodných zdrojov – PLANÉTA: Čas na zmenu. A nenechajte si ujsť ani workshop Ručne vyrobené tajomstvá z druhotných surovín (10.30 hod.). V stredu od 9. hodiny sa v Záhrade budú premietať krátke filmy z produkcie EEA, poukazujúce na cestu z globálnej krízy, ktorou je udržateľné hospodárstvo – GENERATION 92. Následne sa uskutoční workshop Rozhýb sa k zelenej akcii! (európsky programu Mládež v akcii). Štvrtkový workshop k národnému projektu Komprax má názov Máš nápad? Získaj kompetencie a peniaze na realizáciu!

Zelená redakcia

Premiéru na Envirofilme bude mať Zelená redakcia. Každý deň od pondelka do piatku, vždy od 10. do 11. Hodiny, redakcia RTVS, štúdio Banská Bystrica, bude naživo vysielať priamo z centra festivalu, Múzea SNP.

A aj my vás na BBonline.sk budeme každý deň informovať o festivalovom dianí v Banskej Bystrici. Viac informácií nájdete na stráke www.envirofilm.sk.

premietanie_bbonline_web