V nedeľu je Jána a s menom Ján sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Jánske ohne a vatry sa túto sobotu rozhoria aj na viacerých miestach v blízkom či vzdialenejšom okolí Banskej Bystrice.

Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. Mládež, ženy aj muži na svätého Jána tancovali a spievali okolo vatier, často ich aj preskakovali. Dievčatá robili ohníčky týždeň pred Jánom, na Jána a po Jáne. Oheň sa uctieval, nesmel sa požičať ani zhasiť. Musel vydržať horieť čo najdlhšie. Táto tradícia má svoj pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov. Každý slnovrat sa v minulosti chápal ako začiatok novej etapy vhodný na regeneráciu síl prírody aj človeka.

Magickú najkratšiu noc roka môžete v sobotu 23. júna zažiť pri Jánskych ohňoch v Hrochoti, Valaskej, Sliači, Selciach aj Hiadli.

V Hiadli je oslava letného slnovratu spojená s celodenným programom pre deti. Začína sa už ráno o 9:00 h. Deti čakajú zaujímavé súťaže aj zaujímavé ceny, ale tiež ukážka záchrannej akcie Horskej služby Nízke Tatry a veľa zábavy. Jánska vatra sa rozhorí o 20:00 h.

Aj v Sliači je pripravený pestrý program, ktorý vyvrcholí o 20:00 h zapálením Jánskej vatry. Dovtedy (od 14:30 h) sa na ihrisku ZŠ A. Sládkoviča udeje kopa zábavy – vystúpia deti sliačskej ZUŠ-ky, RFS Románo Jilo, Jana Fillová & Human Hills aj country skupina Prameň. Budú aj tvorivé dielne, klauniáda, jazda na koni, nafukovací hrad, ukážky lukostreľby, vojenskej hasičskej a záchrannej jednotky či vojenskej kynologickej jednotky.

V Hrochoti (Na hlinky) bude Jánskej vatre predchádzať hasičská paráda. Začne sa o 15:00 h hasičským sprievodom obcou a po ňom nasledujú ukážky hasičskej techniky aj simulovaného zásahu na horiacom aute. Vystúpia DFS Matičiarik, heligonkár Šimon Selecký, ĽH Urpín. O 20:30 h zaznejú jánske spevy, o 21:00 h sa rozhorí vatra a potom bude zábava až do rána. Organizátori – DHZ Hrochoť, pripravili aj bohatý sprievodný program, ktorý poteší najmä deti.

Vo Valaskej – (detské ihrisko v starej Valaskej) zapália vatru už o 17:00 h. O dobrú zábavu sa postará ĽH Kučeravý javor a chuťové bunky potešia jedlá z držiek.

V Selciach na Stráni sa Jánska vatra rozhorí o 21:00 h. Kto chce byť pri tom, mal by prísť na Stráň aspoň o hodinu skôr.