Banskobystričan Richard Gonda má za sebou ďalší vydarený víkend v prestížnom automobilovom seriáli International GT Open.

Slovenský pretekár využil za volantom BMW M6 GT3 svoje znalosti z legendárneho okruhu Silverstone uprostred Británie a spolu s holandskou spolujazdkyňou Beitske Visserovou si odniesli z Anglicka ôsme a štvrté miesto.

Zohratá dvojica tak po júlovom pódiu v rakúskom Spielbergu opäť zviditeľnila farby českého tímu Šenkýř Motorsport na medzinárodnej scéne. Brnianske zoskupenie účinkuje v šampionáte so štatútom BMW Motorsport Junior Teamu.

„V Silverstone bol začiatkom sezóny preasfaltovaný povrch a prvé dni sme s tým trochu bojovali. Na nedeľu sme však zariskovali a vymysleli úplne nové nastavenie, ktoré už fungovalo perfektne. V aute som sa potom cítil skvelo, ráno mi vyšlo snáď jedno z mojich najlepších kvalifikačných kôl. Pretekový úsek som si musel správne rozvrhnúť, keďže som jazdil dlhšiu časť a tempo bolo rovnako skvelé. Na Lamborghini a Mercedes sme tento víkend nemali, no napriek tomu sme maximalizovali náš potenciál. Pred Barcelonou sme tak v celom tíme dobre naladení,“ hodnotil preteky Richard Gonda.

Sobotňajšie úvodné preteky odštartoval Banskobystričan z 11. miesta. Pozícia mohla byť výhodnejšia, no športoví komisári neuznali jeho najrýchlejší kvalifikačný čas pre porušenie limitov trate.

Tím nechal po štarte skúseného Gondu na okruhu čo najdlhšie a bol to dobrý ťah. Po niekoľkých úspešných predbiehacích manévroch zamieril do boxov na výmenu jazdcov zo skvelej tretej priečky. Visserová sa vrátila na trať ako šiesta, napokon finišovala ôsma.

Z ôsmeho miesta odštartovala Visserová aj v nedeľňajších hodinových pretekoch. Gondovi odovzdala auto na rovnakej pozícii a Banskobystričan sa zaradil medzi najrýchlejších jazdcov na trati. Vďaka tomu stiahol náskok súpera pred sebou a v závere využil zaváhanie dvoch pretekárov, ktorí bojovali o stupne víťazov. Do cieľa prišiel na piatej priečke, po penalizácii jedného z jazdcov sa napokon tešil z výbornej štvrtej pozície.

Najbližšie podujatie International GT Open sa uskutoční 21.  a 22. septembra v Barcelone.