V stredu po šiestej hodine večer prijala linka tiesňového volania žiadosť o pomoc pre turistov napadnutých medvedicou v blízkosti horského hotela Poľana na turistickom chodníku v katastri Hriňovej.

Na miesto boli vyslaní hasiči z Banskej Bystrice, Detvy a Zvolena, ktorí sa vydali hľadať zranených turistov na dvoch štvorkolkách aj so zdravotníckou posádkou. Po vypátraní osôb hasiči zistili, že jedna osoba je zranená ťažko a druhá ľahšie.

Ťažšie zraneného turistu stabilizovali priamo na mieste a pripravili ho na prevoz. Napriek pôvodnému plánu previezť zraneného na dostupnejšie miesto pre zásah leteckých záchranárov, kvôli vážnemu stavu museli leteckí záchranári využiť náročný spôsob záchrany priamo nad lesným terénom.

„Po rekognoskácii terénu bol lekár priamo k miestu nešťastia vysadený pomocou palubného navijaka. 45-ročný turista utrpel vážne poranenia v oblasti tváre a hrudníka. Primárne ošetreného, v umelom spánku si ho od posádky rýchlej lekárskej pomoci prevzal lekár leteckých záchranárov do svojej starostlivosti a pripravil ho na evakuáciu z miesta pomocou lanovej techniky. Počas medzipristátia bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a so zabezpečenými základnými životnými funkciami bol v umelom spánku vrtuľníkom transportovaný do FN F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici,“ priblížili leteckí záchranári z Air Transport Europe.

V tomto týždni ide už o druhý útok medveďa na človeka v oblasti Poľany. Medvede sú v tomto období najaktívnejšie, keďže prebieha medvedia ruja.