Florbalisti FPS Banská Bystrica majú za sebou barážové zápasy o účasť v celoštátnej prvej lige mužov. Vďaka najvyššej výhre v sezóne sa im podarilo uspieť a postúpili tak do druhej najvyššej slovenskej súťaže.

V sobotu 6. júna nastúpili bystrickí florbalisti v Púchove na prvý barážový duel proti Jánošíkovým zbojníkom. Bola z toho najvyššia výhra hráčov FPS Banská Bystrica v sezóne. Bystričania nastrieľali súperovi 11 gólov už v prvej tretine a zápas sa skončil obrovským debaklom 3:25. Keďže Jánošíkoví zbojníci prehrali aj svoj piatkový zápas proti domácemu Púchovu, už po sobotnom stretnutí bolo jasné, že bystrickí florbalisti postúpia. V nedeľu si však ešte hráči FPS Banská Bystrica zmerali sily s domácim mužstvom.

Tento duel už priniesol vyrovnanejší priebeh. Zverenci trénera Olivera Lehockého viedli po prvej 20-minútovke najtesnejším rozdielom po góle Jakuba Lukáča v presilovke. Púchovčanom sa v druhej tretine podarilo vyrovnať, no tímu spod Urpína prinavrátil vedenie tesne pred druhou prestávkou Samuel Zajac. Florbalistom Púchova vyšiel na výbornú úvod tretieho dejstva, keď do 49. minúty otočili na priebežných 2:5. Bystričanom sa ešte podarilo zápas zdramatizovať a znížiť na konečných 4:5 gólmi Jakuba Kapustíka a Roberta Richtera.

Hráči Banskej Bystrice ovládli štatistiky kvalifikačného turnaja. Jakub Kapustík sa stal s 5 gólmi najlepším strelcom a s 9 bodmi najproduktívnejším hráčom baráže. V počte asistencií bol najlepší Ondrej Potkány so 6 gólovými prihrávkami.

Kvalifikačný turnaj o 1. ligu mužov – Púchov

Sobota 04.06.2022

Jánošíkoví zbojníci – FPS Banská Bystrica 3:25 (0:11, 2:6, 1:8)

Góly: 21. Panák (D. Šramko), M. Šramko (Selecký), Vach – 4. J. Patráš (Richter), 5. Lopatka (Koka), 5. Lukáč (Potkány), 7. Potkány (Kapustík), 8. Zajac (J. Patráš), 9. Potkány (Lukáč), 9. Koka, 12. Zajac, 16. Kapustík (Konôpka), 18. Siman (Zajac), 19. Kapustík (Dutka), 21. Kapustík (Potkány), 24. Potkány (Lukáč) 32. Lukáč (Potkány), 37. Koka (Potkány), 40. M. Patráš (Potkány), 40. Lopatka (Dutka), 48. Richter (Konôpka), 48. Lakomčík (Kapustík), 50. Kapustík (Lukáč), 52. Zajac (J. Patráš), 54. Lopatka (Latka), 55. Siman (Potkány), 59. Lukáč (Kapustík), 60. Glončák (Lopatka).

Zostava FPS Banská Bystrica: Latka – Dutka, Glončák, Kapustík (C), Kochlica, Koka, Konôpka, Lakomčík, Lopatka, Lukáč, J. Patráš, M. Patráš, Potkány, Richter, Siman, Zajac. Tréner: O. Lehocký

Nedeľa 05.06.2022

FPS Banská Bystrica – FBK Púchov 4:5 (1:0, 1:1, 2:4)

Góly: 19. Lukáč (Kapustík), 40. Zajac (Konôpka), 55. Kapustík (Dutka), 59. Richter – 37. Bútora (Žemla), 42. Podmanický (Žemla), 47. Hrušovský (Haluška), 48. Hanták (Žemla), 49. Ozimý (Rebro)

Zostava FPS Banská Bystrica: Latka – Dutka (C), Glončák, Kapustík, Kochlica, Koka, Konôpka, Lukáč, J. Patráš, M. Patráš, Potkány, Richter, Siman, Zajac. Tréner: O. Lehocký

Oliver Lehocký, tréner FPS Banská Bystrica: „Na baráž sme sa veľmi tešili a očakávali sme ťažké zápasy. Prvý sobotný duel však taký nebol, už po prvej tretine sme vyhrávali vysokým rozdielom a poľahky sme ho dotiahli do víťazného konca, čo znamenalo náš postup do prvej ligy. V nedeľu už v podstate o nič nešlo, ale chceli sme zdolať aj domáci Púchov. Zápas bol od začiatku vyrovnaný a siahali sme na víťazstvo, avšak vďaka trojminútovému výpadku v tretej tretine súper skóre otočil a my sme už nedokázali do konca zápasu vyrovnať. Aj keď musím chalanov pochváliť, že sa nevzdali a bojovali až do konca, zápas ešte na konci poznačil nervózny záver, kde padli nejaké červené karty, čo ma až tak veľmi nepotešilo. Sezónu hodnotím úspešne. Podarilo sa nám postúpiť do vyššej ligy. Týmto by som sa chcel poďakovať v prvom rade hráčom a taktiež všetkým, ktorí sa na tom podieľali. Prvá liga bude o niečo náročnejšia, a preto musíme začať tvrdo pracovať, aby sme tam neboli len do počtu.“