Trojičky Emília, Nikolka a Simonka, ktoré sa narodili 8.januára 2014 v Rooseveltovej nemocnici rodine Sabackých, vyvolali veľký záujem verejnosti. S pomocou prišla aj časť  poslancov mestského zastupiteľstva a pokračovalo v nej Občianske združenie „Za krajšiu Banskú Bystricu“.

trojicky sabackych„S kolegom Milanom Smädom sme cez Občianske združenie Za krajšiu Banskú Bystricu v našom volebnom obvode založili verejnú zbierku na pomoc rodine trojičiek Sabackých z Iliaša. Podarilo sa nám vyzbierať celkom 645 eur, ktoré sme odovzdali otcovi. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prispeli na dobrú vec,“ uviedol poslanec Igor Kašper. ktorý sa ako prvý spojil s rodinou trojičiek a  informoval o ich narodení.

Od otca trojičiek sme sa dozvedeli, že s darovanou sumou sa rozdelia s rodinou Kováčikovcov z Radvane, ktorým sa v roku 2009 tiež narodili trojičky, čo je veľmi sympatické gesto. Prispelo 14 ľudí vrátane oboch iniciátorov zbierky. Najväčšou sumou vo výške 150 eur Simona  z Banskej Bystrice.

„Ďakujeme všetkým dobrým ľuďom, ktorí nám pomohli akýmkoľvek spôsobom. Veľmi si to ceníme, lebo sme sa ocitli v zložitej situácii. Rozhodli sme sa však podeliť s ďalšou rodinou s trojičkami v Radvani, ktorá bola na tom podobne pred pár rokmi“ povedal Ján Sabacký.

Poslanci s pánom Sabackým.
Poslanci s Jánom Sabackým.

Okrem verejnej zbierky sa do pomoci rodine zapojili aj poslanci z klubu SMER-SD a SNS, vrátane ich kolegov z SDKÚ-DS a Klubu nezávislých poslancov (okrem BBA). „Ako matku ma príbeh novonarodených bystrických trojičiek úprimne zaujal a vidiac problémy mladej rodiny, ktoré nastali, sme sa s poslancami nášho klubu a ďalšími rozhodli osobne prispieť na základné veci pre rodinu finančne a materiálne,“ dodala poslankyňa Ľubica Laššáková.

Je všeobecne známe, že rodín trojičiek na Slovensku síce veľa nie je. ale zaslúžili by si väčšiu starostlivosť od štátu i mesta, než to umožňuje súčasná legislatíva. Vychovávať viac detí naraz a ešte si zachovať prácu aspoň jedného z rodičov nie je jednoduché, preto aj forma verejnej zbierky je pre takéto rodiny vítanou pomocou.