Zástupkyne a zástupcovia ukrajinsko-slovenskej komunity, Centra materiálnej pomoci a spriatelených organizácií v Banskej Bystrici minulý týždeň vyzvali na zapojenie sa do projektu finančnej zbierky a informačnej kampane v súvislosti s vojnovým zločinom spáchaným na vodnej priehrade Nová Kachovka v Chersonskej oblasti na Ukrajine. Prispieť budú môcť aj návštevníci podnikov v centre mesta.

„Projekt „Spojme sa pre nádej“ vznikol kvôli významu uvedomenia, že nebyť agresie Ruskej federácie voči slobodnému suverénnemu štátu Ukrajine, by sme dnes neboli svedkami teroristického aktu, vojnového zločinu, ktorý bude mať následky nie len pre približne 16 000 obyvateľov viac ako 80 sídel zatopenej oblasti. Jeho dôsledky budú pretrvávať desaťročia a ovplyvnia životy mnohých generácií,“ uvádzajú iniciátori zbierky.

Tí pre ľudí, ktorí pochybujú o zámeroch a zodpovednosti agresora pripomínajú, že Rusko, ktoré vojensky napadlo Ukrajinu, malo priehradu pod kontrolou a ešte na jeseň 2022 ju jeho jednotky zamínovali. „Vodnú priehradu Nová Kachovka začalo v marci 2023 na maximálne hodnoty zapĺňať Rusko,“ dopĺňajú.

Finančné prostriedky zo zbierky budú použité na nákup záchranných člnov a čerpadiel v chersonskej oblasti.

Ľudia môžu prispieť i prostredníctvom nákupu vybraných nápojov alebo jedál v organizáciách zapojených do projektu „Spojme sa pre nádej“ od 9. júna do 8. júla 2023.

Zoznam podnikov a organizácií „Spojme sa pre nádej“ k 8. júnu 2023, 10.00 hod.: Beniczky, Bernardov dvor, Café Ghost, Červený rak, Hogo Fogo, Nhabe, Perla, Sladký život, Sova, Villa27, Výklad, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, 365.labb.