Centrum nezávislej kultúry Záhrada v Banskej Bystrici oslavuje desiate výročie. Pri tejto príležitosti si tím Záhrady zaspomínal na svoje začiatky i na ľudí, ktorí sa pod písali pod to, že je bystrická Záhrada tou Záhradou, ktorú dnes všetci poznáme.

Prečítajte si, ako si samotný tím CNK-Záhrada spomína na svoju cestu a čo pripravuje pri príležitosti svojho výročia.


Spred 10 rokov…
V palacinkárni, alebo Krepérke, kde sme viacerí Bystričania pravidelne chodili po prednáškach na niekoľko káv, sa začali onedlho „servírovať“ mentálne palacinky v podobe koncertov, predstavení, vernisáží a diskusií. Tam sme sa stretli a tam to začalo. V októbri roku 2010 sme „Palacinkáreň“ museli opustiť a našli sme Záhradu. V novembri roku 2010 sme v schátranej budove Záhrady uviedli prvý koncert skupiny DVA.

Potom nastal niekoľkoročný proces rekonštrukcie, organizovania skromných a menej skromných podujatí. Život Záhrady formovalo niekoľko udalostí a osobností zo Slovenska aj zahraničia. Miestna „diva“ a „bohyňa“ angažovanosti Viera Dubačová, ktorá to celé odštartovala, tanečník, choreograf a v prvom rade náš priateľ Jaro Viňarský, ktorý tu realizoval svoje aktivity aj napriek nehostinným podmienkam, choreografka Karine Ponties, ktorá nám potvrdila, že raz to zvládneme robiť profesionálne, Ozo Gutler, ktorý nám od začiatku dôveroval a podporoval a všetci umelci, ktorí počas tých 10 rokov stáli na Záhradných doskách. Ďalším veľkým zlomom bol nepochybne koncert Trixie Whitley, ktorého organizácia predpokladala už naozaj profesionálne podmienky a zručnosti v každej oblasti. Po niekoľkých takýchto úspešných produkciách, ktoré zavŕšil tento koncert, prišiel moment uvedomenia, že sa nemusíme pasovať len do role miestneho „komunitného divadielka“, ale budovať „venue“ spĺňajúcu parametre zahraničných kultúrnych priestorov.

Veľmi dôležitú úlohu zohrali ďalšie „femme fatale“ Záhrady, a to Alžbeta Brozmanová a Csilla Droppová, ktoré sa nás ujali a spoločne sme započali proces ekonomickej gramotnosti, strategického plánovania, personálneho manažmentu a všetkých tých vecí, ktoré je potrebné sledovať a rozvíjať, ak chceme tento priestor udržať životaschopný.

Tak sme sa dostali k 10. výročiu našej existencie.

Rok 2020 sme sa rozhodli celý venovať oslavám, prekvapeniam, inováciám, redizajnu a vďake! Jednou z oslavných špecialít je aj “darček pre Záhradu“, ktorý sa však dá vnímať aj ako tajomná permanentka. Táto permanentka obsahuje 10 nami vybraných podujatí, ktoré pre nás reprezentujú rozmanitosť a kvalitu. Ako darček to vnímame práve pre rozmer dôvery, ktorú nám kúpou tejto permanentky preukazujete. Ako motiváciu uvádzame štyri mená, ktoré sú súčasťou tohto darčeka: Vinx, Clarinet Factory, T.I.T.S. , Karine Ponties.

Všetkých, ktorí si túto tajomnú permanentku, alebo „darček pre Záhradu“ zakúpia budeme každý mesiac informovať, aké podujatie sme pre nich na daný mesiac vybrali. Podujatia vyberáme citlivo a v duchu tohtoročných osláv.

V júni nás čaká ďalší vysnívaný koncert, ktorý sme sa rozhodli si darovať, a ktorý je zatiaľ tajomstvom. Hádanka znie: KTO PRÍDE DO ZÁHRADY 18. 6.2020? Roisin Murphy, Fink, Laura a její tygři?

Oslavovať budeme celý rok, no 4. júla vás pozývame na spoločný piknik, kde sa stretnú všetci, ktorí do Záhrady radi chodia z rôznorodých dôvodov. Tvorivých, pracovných, relaxačných, a iných. Ako animátori tohto dňa sa prihlásili niekoľkí slovenskí tanečníci, herci, či hudobníci.

Ak ste si už všimli naše promo video na darovanie 2 % z vašich daní, určite viete, že sme na ňom spolupracovali s Lyrikom. Ak by ste mali záujem o stiahnutie mp3 verzie tejto pesničky, nájdete ju na tomto odkaze.

V máji, na Lyrikovom koncerte, si ju všetci spolu zaspievame!

Pre tento rok je tu ešte jedna výzva! Poďme spoločne dosiahnuť 10000 likeov, čo momentálne znamená, že nám chýba 767! Stiahnite si záhradný song, dajte si ho ako zvonenie, zdieľajte príspevky Záhrady, označte fanpage @ZahradaCNK, pridajte #Zahrada10000 #LyrikaZahrada #ZvonimZahradou. Angažovaných pestro odmeníme!