Investigatívni novinári z portálu ginn.sk priniesli reportáž o spôsobe akým si FNM vyberá právnych zástupcov. Novinári tvrdia, že za jeden právnický úkon berie súčasný zástupca 60-tisíc eur. Tomáš Novanský z FNM to popiera a hovorí, že to nie je pravda.

sudca
Foto il.: ©ISIFA/Gettyimages Creative Subscript/

Fond národného majetku (FNM) vyberá prostredníctvom verejného obstarávania právneho zástupcu v spore so súkromnou spoločnosťou Zachem a.s. Strážske. Tá žaluje FNM o náhradu 28 miliónov eur. Napriek tomu, že bola súťaž vyhlásená v novembri minulého roka, úspešného uchádzača o zastupovanie štátnej inštitúcie doteraz nevybrali. Kvôli tomu Fond oslovil pre dočasné zastupovanie, bez výberového konania, poprednú banskobystrickú advokátsku kanceláriu.

Problémom je, že uzatvorená zmluva hovorí iba o odmene v prípade vyhraného sporu v prospech Fondu.  Podľa portálu ginn.sk však zmluva nehovorí nič o tom, že by sa banskobystrická advokátska kancelária vzdala úkolovej odmeny. Tá by podľa advokátskych taríf činila 60-tisíc eur za úkon (stretnutie s klientom, práca so spisom, odpoveď na list). Riešením by malo byť uzatvorenie dodatku k zmluve, kde by advokát deklaroval, že nebude žiadať preplatenie právnych úkonov.

„Nie je to pravda. Pani novinárka Dale vychádza z nesprávnych informácií,“ reagoval na tvrdenia o 60-tisícovej odmene za úkon člen predstavenstva FNM Tomáš Novanský, ktorý je aj poslancom banskobystrického mestského zastupiteľstva za klub SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS. Podľa neho advokátska kancelária zastupuje štát bezodplatne a odmenu dostane iba v prípade, že dotiahne spor do úspešného konca. A čo ak Fond medzitým dokončí verejnú súťaž na výber dodávateľa? Novanský tvrdí, že v tom prípade ostanú banskobystrickí advokáti bez akejkoľvek odmeny. „Išli do toho s týmto rizikom,“ dodáva Novanský.

V prípade, že FNM úspešne nezrealizuje do skončenia sporu so Zachem a.s. Strážske verejnú súťaž na výber právneho zástupcu, budú štát zastupovať banskobystrickí advokáti. Tí si môžu v prípade úspešného dotiahnutia sporu nárokovať odmenu vo výške 9% zo žalovanej sumy, čo predstavuje 2,7 milióna eur.