Putovná výstava k oslavám 20. výročia Krištáľového krídla prichádza do Banskej Bystrice. Od pondelka 12. do piatka 30. decembra si ju môžete pozrieť v priestoroch historickej Radnice. Medzi desiatkami fotografií nechýbajú portréty Bystričanov Anastasie Kuzminovej a Mateja Tótha.

pozvanka_foto20r_bbVýstava zobrazuje kus života Slovenska. Je dôkazom, akých múdrych a šikovných ľudí na Slovensku máme. Anastasia Kuzminova sa stala laureátkou ceny Krištáľové krídlo za rok 2014 ako dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone. Matej Tóth sa v roku 2015 stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v chôdzi na 50 km na MS v Pekingu, za čo právom získal Krištáľové krídlo. „Byť súčasťou elity je pre mňa veľká česť a cením si to,“ uviedol Matej pri prevzatí ocenenia. Tento rok svoje svetové kvality potvrdil zlatou olympijskou medailou na hrách v Riu de Janeiro.

„Teší ma, že dejiskom podujatia sa stane aj Banská Bystrica. Bohatstvo nášho mesta odjakživa tvorili šikovní a úspešní ľudia. Preto som rád, že v rámci putovnej výstavy môžeme vďaka našim olympionikom prezentovať kus športového banskobystrického srdca. Som presvedčený, že laureáti Krištáľového krídla zachytení na fotografiách prilákajú do priestorov historickej radnice širokú verejnosť,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

vystava20_nitra2016_2m66Výstava má dokumentačný charakter, je príbehom dvadsiatich rokov oceňovania výnimočných osobností Slovenska. Prináša aj niekoľko umeleckých fotografií laureátov od Kristíny Schreiberovej, diela akademického sochára Juraja Čuteka, predsedu poroty Krištáľového krídla v kategórii Výtvarné umenie, a tiež pamätnú tabuľu s menami všetkých doterajších laureátov od autora sošky Krištáľového krídla – umeleckého sklára Achilleasa Sdoukosa. „Krištáľové krídlo má vďaka porotcom i oceneným vysoký kredit,“ uviedla autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.  Ako dodal predseda Veľkej poroty Krištáľové krídlo a predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár: “Z Krištáľového krídla sa za dvadsať rokov stalo prestížne ocenenie, ktoré uznávajú odborníci aj laická verejnosť.“

Výstavu slávnostne otvorili v Nitre, z Košíc putovala do Banskej Bystrice. V januári sa presunie do Martina a svoju cestu ukončí v Bratislave, kde sa v nedeľu 29. januára uskutoční jubilejný 20. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.