Po Bratislave zareagujú na situáciu s nákupmi v zdravotníctve aj Banskobystričania. Neformálne zoskupenie Občianska výzva 2014 organizuje diskusiu „Bystrica povstaň proti korupcii.“

GORILA_BB_29
Ilustračné foto: I. Golembiovský/BBonline.sk

Stretnutie občanov zvolali na pondelok 18:00 do Urban Spotu (niekdajšieho kina Hviezda). „Nadväzujeme na odkaz masových protestov z roku 2012, kedy sa nepodarilo dotiahnuť do konca požiadavky na odstránenie korupcie a vyšetrenie udalostí súvisiacich so spisom Gorila. Táto téma sa teraz opäť otvorila, sú tu konkrétne návrhy zákonov, ktoré by mali pomôcť v boji proti korupcii. Preto je dôležité vytvoriť verejný tlak na poslaneckú väčšinu v Národnej rade, aby boli účinné protikorupčné opatrenia prijaté,“ hovorí Matej Bučko z iniciatívy Občianska výzva 2014.

Aktivisti chcú diskusiou podporiť prijatie účinného zákona o zákaze obchodovania so schránkovými firmami. Ten je predložený v Národnej rade a rokovať by o ňom mali počas najbližšej schôdze. Občianska výzva taktiež podporuje iniciatívu na dôkladné prešetrenie kauzy Gorila a zákazu politických nominácií.

V rámci pondelňajšej diskusie bude prítomný aj predkladateľ zákona o zákaze obchodovania so schránkovými firmami Igor Matovič, spolu s Richardom Sulíkom. Po skončení diskusie zapália zúčastnení sviečky a presunú sa na Námestie SNP, kde bude protest ukončený.

Občianska výzva 2014 je pokračovateľkou rovnomennej iniciatívy z roku 2012. Vznikla ako reakcia na masové protesty vyvolané zverejnením spisu Gorila. Požadovala prijatie zákonov a opatrení, ktoré by zabránili korupcii na najvyšších miestach. Po takmer troch rokoch rokoch prichádza Občianska výzva s rovnakými požiadavkami a podporuje prijatie antikorupčných zákonov.