V deň 57. výročia úmrtia významného banskobystrického rodáka – architekta Ladislava Eduarda Hudeca, si v tunajšej radnici pripomenieme jeho pamiatku.

Pri tejto príležitosti pripravilo mesto Banská Bystrica v spolupráci s Občianskym združením C.A.L.E.H sériu podujatí, ktoré priblížia osobnosť a odkaz otca ázijských mrakodrapov.

sanghaj-hudec26. 10. 2015, 15.00 h, Radnica, Nám. SNP 1, Banská Bystrica

Jedným z prvých podujatí bude vernisáž výstavy Portréty Ladislava a Juraja Hudeca z ateliéru sochára Laca Saba, ktorá bude spojená s odbornou prednáškou. Tá prinesie nové poznatky o významnom architektovi a jeho kultúrnom dedičstve. Výstava potrvá v priestoroch radnice do 10. novembra.

7. 11. 2015, 17.00 h, Kinosála Múzea SNP, Banská Bystrica

November bude patriť projekcii dokumentárneho filmu režiséra Ladislava Kaboša, ktorý má najväčšiu zásluhu na šírení informácií o bystrickom rodákovi. Film „Zmenil tvár Šanghaja“ zažil svoju premiéru v roku 2010 na svetovej výstave EXPO v Šanghaji. Súčasťou premietania bude aj prezentácia publikácie „Ladislav Hudec – otec ázijských mrakodrapov“ .

O duchovné dedičstvo architekta Ladislava Hudeca sa vo svete zaujíma viac komunít i jednotlivcov. V roku 2012 vznikla v Banskej Bystrici nezisková organizácia C.A.L.E.H. (Centrum architekta L. E. Hudeca) s cieľom šíriť meno tohto významného architekta. Ladislav Eduard Hudec sa narodil 8. januára 1893 v Banskej Bystrici. Zomrel v roku 1958 v americkom Berkeley a od roku 1970 odpočíva na banskobystrickom Evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici.

Počas 1. sv. vojny sa mu podarilo utiecť z ruského zajateckého tábora do Šanghaja, kde žil v rokoch 1918 – 1947. Za niekoľko rokov dosiahol najväčšie úspechy ako projektant, staviteľ, podnikateľ a jeho pamiatka a dielo sú tam dodnes živé.