Porotcovia dvanásteho ročníka CE.ZA.AR 2013 už rozhodli o šiestich laureátoch, ktorí budú oficiálne uverejnení 10. októbra v priestoroch Refinery Gallery v Bratislave. Medzi architektonickými dielami v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov sa objavila aj budova Krajského súdu v Banskej Bystrici.

AsúdSpomedzi 77 prihlásených diel do dvanásteho ročníka prestížnej Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru 2013 vybrala medzinárodná porota sedemnásť nominácií v šiestich kategóriách. Aj keď víťazi sú predsedovi poroty, francúzskemu architektovi Patrickovi Colombierovi už známi, denník SME na svojej internetovej stránke spustil hlasovanie na Cenu verejnosti CE.ZA.AR 2013. Prebiehať bude až do 9. októbra. Víťazom tejto ceny bude dielo, ktoré získa najviac hlasov spomedzi všetkých kategórií.

Svoj hlas môžete odovzdať aj budove Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorá sídli na Ulici Dominika Skuteckého. Táto národná kultúrna pamiatka slúži potrebám justície už viac ako jedno storočie. V roku 1898 bola daná do užívania, no s prvou kompletnou rekonštrukciou sa začalo až v roku 2006. Obnovu tejto výraznej budovy palácového charakteru sprevádzali finančné ťažkosti. Dlhodobo plánovaná rekonštrukcia sa v máji 2010 pozastavila pre nedostatok finančných prostriedkov. Rozpočet sa niekoľkokrát navýšil a celková rekonštrukcia ukončená na konci roku 2011 vyšla na približne 7,5 milióna eur.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANajhlavnejším dôvodom rekonštrukcie a modernizácie bola potreba nových priestorov pre väčší počet zamestnancov. Celkovo sa zlepšila prevádzka, súd bol vybavený modernými technológiami a v neposlednom rade sa zvýšila bezpečnosť. Aj keď expresívna farebnosť fasád vyvolala spočiatku menší rozruch, ide len o návrat k jednej z historických vrstiev. Autormi architektonického riešenia a interiérov budovy sú Igor Teplan, Miloš Pivko, Eva Teplanová a Katarína Pivková.

Ocenenie CE.ZA.AR sa udeľuje každoročne za vynikajúci profesionálny výkon – zrealizované architektonické dielo, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku v kategóriách: Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Centrála firmy Phoenix Zeppelin sídliaca v našom meste vyhrala architektonickú cenu CE.ZA.AR 2011 v kategórii Občianske a priemyselné budovy.