Prednedávnom sa v Záhrade CNK uskutočnila zaujímavá prednáška na tému lokálna mena. Organizovala ju Ekoporadňa Živica, ktorá stojí za zavedením lokálnej meny (Živec) v dvoch slovenských mestách – v Bratislave a vo Zvolene.

mince
Ilustračné foto: flickr.com/Jacqui Brown

Lokálna mena je doplnkovým platidlom, ktoré platí súčasne s eurom a je naň viazaná. Trend zavádzania lokálnych mien sa čoraz častejšie objavuje v celej Európe a ani Slovensko nie je výnimkou. Takáto mena má formu ceniny ako napríklad gastro lístok či darčeková poukážka. Jednoducho si môžete zameniť vaše eurá v partnerských prevádzkach za lokálnu menu a tú následne uplatniť v obchodoch zapojených do systému lokálnej meny. Lokálna mena tak podporuje napríklad miestnych podnikateľov, zaisťuje, že peniaze ostávajú v meste a tým podporuje miestnu ekonomiku.

„Lokálna mena Zvolensky živec bola spustená 1.apríla 2014. K dnešnému dňu je do nej úspešné zapojených 18 prevádzok a pribúdajú ďalšie. Na výmenne miesto sa ľudia opakovane vracajú pre nové živce. Rok 2014 bol, aj v porovnaní s tým ako sa vyvíjajú lokálne meny v zahraničí, veľmi úspešný. V ďalších mesiacoch je v pláne spustenie elektronickej platby živcom a zriadenie tzv. Komunitného fondu, do ktorého spoločnosť dm drogerie markt prispeje 10 centov za každý vymenený živec. O spolupráci rokujeme aj s mestom Zvolen“, hovorí Zuzana Špániková, koordinátorka lokálnej meny pre mesto Zvolen.

Pred rokom sa uskutočnilo podobné stretnutie na Radnici aj za účasti primátora, no odvtedy sa nič v tejto oblasti nepodniklo. „V najbližšom období sa touto otázkou mesto neplánuje zaoberať,“  uviedol prednosta mestského úradu Martin Adamec.