Volejbalistky VK Pirane Brusno vycestovali na prvý zápas v roku 2022 do hlavného mesta, kde si zmerali sily s domácim VKP Bratislava. Dramatický zápas, v ktorom Pirane viedli na sety 0:1 aj 1:2, vyvrcholil až v piatom sete.

Volejbalistky Brusna vyhrávali v úvode prvého setu 1 – 3, na čo domáce družstvo odpovedalo sériou 4 bodov. Následne sa aj vďaka dobrému blokovaniu vrátili do vedenia Pirane, ktoré si postupne vypracovali náskok. Brusno si za stavu 17 – 24 vybojovalo prvý setbal, no Bratislavčanky 7 bodmi v rade vyrovnali. Prvý set sa dostal až do stavu 27 – 27 a po chybe domácich na podaní a ese Johenlis Belisario sa napokon Pirane ujali vedenia 0:1. Druhý set priniesol spočiatku vyrovnaný priebeh. Volejbalistky VKP síce od stavu 12 – 13 zabrali a viedli 18 – 14, no Brusnianske Pirane dokázali otočiť priebežný stav na 22 – 23. Vďaka smeču a úspešnému bloku Zuzany Písečnej sa ale zo zisku setu (26 – 24) radovali Bratislavčanky, ktoré tak vyrovnali na 1:1.

Úvod tretieho setu vyšiel lepšie Piraňám, ktoré aj vďaka trom esám v rade v podaní Venezuelčanky Belisario viedli 2:8 a náskok si udržiavali aj v ďalšom priebehu. Domácemu družstvu sa síce podarilo tretí set zdramatizovať a priblížiť sa súperovi na rozdiel 3 bodov, ale koncovku tretieho dejstva zvládli lepšie Brusnianky, ktoré po chybe domácich využili hneď prvý setbal a opäť sa dostali do vedenia. Za stavu 1:2 na sety tak mali domáce hráčky nôž na krku a vo štvrtom sete sa s hosťujúcim družstvom striedali vo vedení, až kým od stavu 18 – 19 zaznamenali Bratislavčanky 5 víťazných lôpt v rade, čím zlomili štvrtý set vo svoj prospech a vyrovnali na 2:2. Rozhodujúci piaty set hraný do 15 bodov mal spočiatku vyrovnaný priebeh. Od stavu 8 – 9 však hráčky VKP dovolili získať Piraňám len jeden bod a po tajbrejku sa tak radovali z víťazstva práve bratislavské volejbalistky.

Na domácej strane sa bodovo najviac darilo Zuzane Písečnej a Alexandre Vajdovej, ktoré spolu získali pre VKP 44 bodov. Hranicu 20 bodov pokorila aj Piraňa „Jojo“ Belisario, ktorá sa prezentovala až 7 esami a v štatistike na podaní je momentálne najlepšou hráčkou extraligy. Zatiaľ čo tím Brusna prevýšil súpera na podaní a v blokoch, hráčkam VKP Bratislava sa viac darilo na smeči. Keďže o víťazovi rozhodol až tajbrejk, Brusno si z hlavného mesta odviezlo aspoň bod. Brusnianske Pirane čakajú v základnej časti sezóny ešte dva zápasy proti Projektu RD SVF, z ktorých musia vyhrať aspoň jeden, aby v nadstavbovej časti bojovali v hornej štvorke.

Kristian Michailov, tréner VK Pirane Brusno: „Najskôr chceme pogratulovať družstvu VKP k víťazstvu. Nanešťastie sme prehrali náš prvý tajbrejk v sezóne a stratili sme aj dôležitý bod do tabuľky. Určite si zápas rozoberieme, ale berieme si z neho veľa pozitívnych vecí. Som rád, že som mohol točiť celý tím aj napriek tomu, že mi chýbali kľúčové hráčky. Pokračujeme v tvrdej práci, máme nabitý program a už sa tešíme na ďalší zápas, ktorý nás čaká v sobotu.“

Danijela Nikić, kapitánka a blokárka VK Pirane Brusno: „Vedeli sme, že nás čaká náročný zápas. Očakávala som, že prvý zápas po krátkej pauze nebude mať tú najvyššiu úroveň, ale na to sa nemôžeme vyhovárať. Po tomto zápase si uvedomujeme, že stále máme pred sebou veľa práce. Poučíme sa z toho a budeme pokračovať v boji. Čaká nás náročný program, a preto musíme byť mentálne silné.“

Ema Tomková, hráčka zápasu VK Pirane Brusno: „Táto prehra nás veľmi mrzí, no naša hra nebola stabilná, neplnili sme taktické pokyny a víťazstvo sme si nezaslúžili. Máme pred sebou ešte dva zápasy základnej časti, na ktoré sa musíme plne sústrediť a dotiahnuť ich do víťazného konca.“

Melissa Montero, nahrávačka VK Pirane Brusno: „Bol to veľmi vyrovnaný zápas z oboch strán, ale v koncovkách setov nám chýbalo odhodlanie na uzatvorenie tých setov. Sme družstvo s veľkými individuálnymi aj tímovými kvalitami, ale veľmi nám chýbala taktická disciplína. Musíme pokračovať s dobrým tréningom, aby sme sa zlepšovali, ale sme na dobrej ceste.“

Jaroslav Hančák, tréner VKP Bratislava pre svf.sk: „V prvom rade chcem pogratulovať svojim hráčkam. Od začiatku sezóny sme nevyhrali ani jeden ťažký zápas a podarilo sa nám to až teraz proti Brusnu, keď sme vyhrali v tajbrejku. Konečne sa dostávame zo zdravotných problémov a zlepšujeme sa. Zápas bol veľmi vyrovnaný. Boli sme disciplinovanejší a v závere aj agresívnejší. Na dievčatách chceme vidieť stále chuť po víťazstve a ukázali to v tajbrejku.“

Niké Extraliga ženy – 17. kolo – štvrtok 6.1.2022 – Bratislava

VKP Bratislava – VK Pirane Brusno 3:2

Sety: 27 – 29, 26 – 24, 20 – 25, 25 – 22, 15 – 10. Rozhodovali: Svorenčík a Dovičovič. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

Zostava VKP Bratislava a body: Kohútová 0, Vajdová 21, Spevár 10, Písečná 23, Hrušecká 1, Smiešková 11, liberky: Fartelová a Mattová (Snopková 0, Návratová 1, V. Kováčová 11). Tréner: J. Hančák.

Zostava VK Pirane Brusno a body: Nikić 11, Montero 4, Tomková 6, Podhradská 12, Belisario 21, S. Dlhošová 15, liberka: Sujová (Vrabcová 0, Kvasnová 8, T. Dlhošová 0). Tréner: K. Michailov.

Hráčky zápasu: Ema Smiešková (VKP Bratislava) – Ema Tomková (VK Pirane Brusno)

Analýza bodov: Útoky: 57 – 50. Esá: 8 – 12. Bloky: 13 – 15. Chyby súpera: 35 – 33.

Aktuálnu tabuľku Niké extraligy žien nájdete tu. Volejbalistky VK Pirane Brusno sa najbližšie predstavia na domácej palubovke, kde v sobotu 8. januára o 17.00 h privítajú v 18. kole Niké Extraligy žien Projekt RD SVF.