Prvý augustový víkend by ste mali byť v Hontianskych Nemciach. Na Viniciach. Prečo ? No lebo medveď… povedali si mladí organizátori už 6.ročníka festivalu Atmosféra.

„Chcela som priniesť niečo nové, niečo s čím sa ľudia v Hontianskych Nemciach bežne nestretnú, a ukázať ľuďom na dedine, že nie každá akcia musí byť len o folklóre, guľáši a pive. Vytvorila som preto s pomocou mnohých ľudí a dobrovoľníkov jedinečné podujatie, kde vezmeš so sebou mamu, starkú, brata či sestru, a každý si príde na svoje,“ hovorí o festivale jeho organizátorka Grétka Pavlovová. V čase keď  festivalom Atmosféra začínala, očakávala maximálne do dvesto ľudí v priestoroch kultúrneho domu. Dnes riadi tím dobrovoľníkov, ktorí zabezpečujú stanové a karavanové mestečko pre návštevníkov na zelenej lúke na Viniciach neďaleko obce. A návštevníkov, ktorí už pravidelne prichádzajú z celého Slovenska, môže rátať na stovky. Lístky sa rýchlo míňajú…

„Chcem aby Atmosféra navždy ostala malý festival. Chcem vybudovať komunitu ľudí, ktorí sa každoročne prídu stretnúť s niečím novým, čo sme pre nich pripravili,“ dodáva Grétka.

Po minulých ročníkoch, kedy na festivale mimo civilizácie vystúpili Vec či Korben Dallas, sa aj tento rok účastníci Atmosféry majú na čo tešiť. Popri kapelách a interpretoch ako sú Billy Barman, Longital, Katarína Máliková, Rusín Čendeš Orchestra či Martin Geišberg, dostanú priestor aj menšie kapely ako Transpolune, Konekshan či Chris Ellys alebo Alex Kelman. Súčasťou budú sprievodné diskusie od OZ Živica, Nadácie Zastavme korupciu, ďalej čítačky kníh, dizajn prednášky, cestopisy, profesionálne workshopy na pamäť, nielen pre dôchodcov, Capoeira tréning a cvičenia jogy, a samozrejme divadlá a tvorivé dielne pre najmenších.

Skutočné čaro malých festivalov, ako hovorí Grétka, je o rodine, o intenzívnych zážitkoch a zábave, ktorú môžeme zdieľať s ľuďmi, ktorých poznáme. Je to alternatíva voči hluku okolo nás aj o prekonávaní hraníc. Môžeme si veselo zaskákať s kapelami na pódiu, ísť na pivo s účinkujúcimi, či pýtať sa na všetko, čo nás zaujíma. Kedykoľvek. Je to o pocite, ktorý s nami ostane dlho potom, čo sa vrátite z iného sveta, zo zelenej lúky mimo civilizácie.

Festival Atmosféra vznikol pred šiestimi rokmi ako počin stredoškoláčky Grétky Pavlovovej, ktorá chcela priniesť niečo nové do svojej rodnej obce. Niečo viac než len pivo a guľáš… Ak hľadáte  niečo malé a jedinečné, festival Atmosféra je pre vás to pravé.

Uskutoční sa v piatok a v sobotu 4. a 5. augusta v Hontianskych Nemciach, malebnej dedinke v južnej časti stredného Slovenska, neďaleko Banskej Štiavnice, Krupiny a Dudiniec. Konkrétne na otvorenej lúke pár kilometrov od obce, v časti Vinice. A budú to bomby, šupy, pecky! Kompletný program a viac informácií o festivale získate na oficiálnej stránke festivalu Atmosféra.