Hazardné hry existujú od nepamäti. Stoja však za mnohými smutnými príbehmi ľudí, ktorí im prepadli a priviedli seba a svoje rodiny do nešťastia. Posledných 14 rokov sa pravidelne o regulácii hazardných hier v Banskej Bystrici diskutuje a býva to téma aj predvolebných debát. Už v utorok 23. apríla 2024, môžeme na mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici rozhodnúť a ukončiť pôsobenie herní a kasín v našom meste. Rozhodnú kolegovia poslanci o návrhu Všeobecne záväzného nariadenia o hazardných hrách, ktoré predkladá primátor mesta a schválime ho? Náš klub BYSTRIČANIA toto VZN podporí a jeho prípadným prijatím “dobehnú“ platné licencie a je koniec hazardu v kamenných prevádzkach.

Pred pár rokmi pandémia covidu rozmohla hazard, no posunula ho kvôli regulácii pohybu osôb výrazne viac do online herní prevádzkovaných cez internet. Kasína sú prevádzky, o ktorých v Banskej Bystrici málokto vôbec vie. Navštevujú ich totiž vo väčšine ľudia, ktorí na to majú peniaze a nespôsobujú svojmu okoliu väčšinou problémy. Naproti tomu, herne sú väčšinou o automatoch, a práve tie vyhľadávajú aj tzv. gembleri a hráči, ktorí svoju vášeň pre hazardné hry nevedia úspešne regulovať. Tak, či onak, obidva typy prevádzok sú o hazardných hrách a v 4 krajských mestách na Slovensku sú už úplne zakázané. Vysporiadali sa s tým tam a teda som presvedčený, že sa vieme s tým vysporiadať aj my v našom meste!

Pred hlasovaniami, v ktorých sa riešia vážnejšie témy, býva vždy vopred veľká vrava. Sú skupiny, ktoré sú za zachovanie pôvodného stavu a tie, ktoré podporujú zmenu, čo je v tomto prípade zákaz hazardu. Účelovo sa motajú rôzne fámy, vyťahujú sa rôzne výklady zákonov. Veď ako to býva – dvaja právnici,  minimálne 5 názorov. Tu sa však netreba nechať účelovo zmiasť, ani zaviesť, treba len dôkladne počúvať, kto čo vraví, píše, či predkladá… A vyhodnotiť.

Mesto na zákaz hazardu, a tým spôsobený výpadok príjmov, evidentne zdroje má. Ak väčšina kolegov nedávno rozhodla o nákupe pozemku pre ZAaRES za sumu skoro milión eur, a to len z prebytku z hospodárenia, tak financie máme aj na zákaz hazardu. O to viac som si tým istý aj preto, že VZN o zákaze hazardu predkladá samotný primátor a teda on sám vie, že sa s výpadkom príjmov musí vysporiadať nastávajúce 3 roky svojho primátorovania. Tak ako vie a garantuje, že predkladá poslancom návrhy na hlasovania, ktoré sú právne čisté a v súlade so zákonmi SR.

Na zasadnutiach komisií v meste sa začalo intenzívne šíriť vzduchom, že vznikne monopolné postavenie kamenných prevádzok, ktoré ešte majú platné licencie, alebo im boli vydané nové. To je fakt, ale takto je to vždy a všade, kde zakázali hazard a v zmysle zákona musela nechať samospráva “dobehnúť“ tie platné. Natíska sa téma nedávno vydanej licencie pre jedno kasíno v meste, pretože ak aj zakážeme v utorok VZNkom hazard, toto kasíno tu bude pôsobiť 5 rokov. Škoda, ale je to viac politická a morálna otázka na vedenie mesta Banská Bystrica, ako na debatu o monopole a teda, akože dvojitého metra. Ak vedenie mesta toto povolilo, nech sa zodpovedá svojim občanom a voličom, ale to predsa nie je argument, aby sme VZN o zákaze hazardu neprijali. Jeho neprijatím by ostalo všetko ako je a hazard by tu fungoval ďalej. Dokonca by museli byť vydané nové licencie v zmysle zákona. Minimálne nastávajúcich 5 rokov by sme sa nikam nepohli a dokonca, keby boli akceptované podané pripomienky k návrhu VZN, tak aj dlhšie. Záväzkom zastupiteľstva po prijatí regulácie pred 4 rokmi pritom bolo, že hazard v kamenných prevádzkach nie je v našom záujme, resp. nie je ani v záujme obyvateľov Banskej Bystrice. V utorok máme teda len splniť to, čo sme si pred časom sami zadefinovali.

Existuje tu len jedno rozhodnutie a hlasovanie. Za zákaz, a teda prijatie navrhovaného VZN o hazardných hrách, alebo všetko ostatné sú len “tanečky“ okolo a hľadanie zámienky ako tento zákaz oddialiť. Argument o monopolnom postavení spomínaného kasína je pekná a zdá sa veľmi účelná hra, ale nemôže obstáť aj keď evidentne zamotala hlavy niektorým kolegom. Podľa môjho názoru každá regulácia v meste, či je to pešia zóna, alebo zákaz alkoholu na verejnom priestranstve obmedzuje v podnikaní určitú skupinu, ale nie je to o zavádzaní monopolu, alebo potláčaní práv na podnikanie.

Aj iné mestá a obce uspeli a zrušili hazard vo svojej samospráve. Ak však práve v Banskej Bystrici máme pochybnosti o vydanej licencii pre jedno kasíno máme možnosti, ako to skúsiť zobjektívniť a okrem politickej a morálnej roviny vedenia mesta, ktoré to dovolilo, využime aj právne možnosti na preverenie, či pri vydaní licencie bolo všetko korektné a správne. Ak bolo, tak s tým v meste neurobíme nič a jedno kasíno tu bude ešte 5 rokov, ale herne zaniknú. Ak však nebolo, licencia bude zrušená a teda nech hľadám, ako hľadám nevidím dôvod prečo s prijatím VZN o hazardných hrách v utorok otáľať a váhať. Ak to ale samozrejme všetci s zákazom myslia vážne a úprimne!

Autor blogu:

Martin Turčan

Základom dobrej komunálnej politiky je byť informovaný o problémoch obyvateľov a obyvatelia informovaní o práci poslanca a vedenia mesta. Preto som sa rozhodol využiť okrem iných aj možnosť písať blogy a prenášať tak informácie k občanom... :-)